Windows Phone 8.1 rządzi!

Przynajmniej... wśród smarftonów z "Okienkami" na pokładzie.

Tego typu sytuacja, znana również z urządzeń firmy Apple, dobrze świadczy o podejściu producenta systemu do kwestii aktualizacji oprogramowania – już ponad połowa (a dokładniej: 50,8%) smartfonów z systemem Windows używa jego najnowszej wersji Phone 8.1. Na marginesie – tak tak, to jest właśnie dobry moment dla wszystkich, którzy chcą ponarzekać na Androida i kwestię aktualizacji systemu promowanego przez Google…

Do tego dochodzi jeszcze 33,5% urządzeń pracujących pod kontrolą systemu w wersji 8.0 i tylko (albo aż…) 15,7% smartfonów z wersją Windows Phone 7. Widać zatem wyraźnie, że Microsoft rzeczywiście dba o to, by urządzenia pracujące pod kontrolą jego oprogramowania wykorzystywały najnowszą jego odmianę. I bardzo jestem ciekawy, jak w tym kontekście przebiegać będzie przejście na system Windows 10.

Jeśli chodzi o producentów smartfonów z systemem Windows, to tu sprawa jest oczywista. Rządzi niepodzielnie Nokia i choć pozycja innych firm staje się stopniowo coraz mocniejsza, to zmiany są nadal bardzo powolne, słabo zauważalne.

Ciekawszy wydaje się zatem wykres pokazujący udziały rynkowe konkretnych modeli smartfonów z systemem Windows. Tu, jak widać na poniższym wykresie, dominują tańsze modele Nokii Lumii, ze słynną „520-tką” na czele. W pierwszej dziesiątce modeli są poza tym: Nokia Lumia, Nokia Lumia, Nokia Lumia… i tak 10 razy. Nie ma na razie szans, by jakikolwiek inny producent wszedł do Top 10, co najwyżej z czasem Nokie Lumie zamienią się po prostu na Lumie, jako że Microsoft zrezygnował już z wykorzystywania marki Nokia w swoich smartfonach.

Warto zwrócić uwagę, że wysokie, 4 miejsce zajmuje dość droga i zaawansowana Lumia 920 (5,4%), do tego Lumia 925 na miejscu ósmym (3,5%). Dominują jednak modele tańsze, choć seria 5xx jest wyraźnie zastępowana przez 6xx.