GeForce GTX 980 w wersji przyjaznej dla overclockerów

Wśród kart z najnowszym procesorem graficznym GeForce GTX 980 nie mogło zabraknąć konstrukcji Matrix – opracowanej przez zespół Republic of Gamers i znanej z dużych możliwości przetaktowywania. Obsługuje rozdzielczość 4K/UHD 4096x2160 i wykorzystuje technologie DirectCU II i CoolTech, które współpracują z nową funkcją Memory Defroster. W teście 3DMark 11 Performance uzyskała już imponujący wynik 28557, ustanawiając tym samym nowy światowy rekord wydajności graficznej.

ROG Matrix GTX 980 pracuje w trybie Boost z taktowaniem rzędu 1342MHz, czyli o 126MHz szybciej niż konstrukcje referencyjne. Dla użytkowników oznacza to o 13 proc. płynniejsze klatkowanie w najbardziej wymagających graficznie grach komputerowych. Dzięki 4 GB wbudowanej, szybkiej pamięci GDDR5, karta obsługuje wysokie rozdzielczości i dostarcza obraz o dużym poziomie szczegółowości.

Karta została wyposażona w autorskie dodatki i oprogramowanie, które ułatwiają zwiększanie wydajności. Memory Defroster to technologia przeznaczona dla zaawansowanych overclockerów. Umożliwia szybkie odmrażanie pamięci karty graficznej podczas podkręcania w temperaturach poniżej zera. ROG Matrix GTX 980 posiada także możliwość zamontowania systemu chłodzącego z płynnym azotem (LN2). Maksymalne wykorzystanie mocy karty i osiągnięcie najlepszych wyników staje się jeszcze prostsze. Dodatkowo tryb Safe Mode wspomaga bezpieczeństwo podczas przetaktowywania – jeden przycisk umożliwia natychmiastowe przywrócenie domyślnych ustawień BIOS-u.

Za stabilną pracę odpowiada 14-fazowy moduł regulacji napięcia DIGI+ z technologią Super Alloy Power. Japońskie kondensatory 10k black-metallic i wydajne tranzystory zapewnić mają wytrzymałość na obciążenia i wysokie temperatury.

DirectCU to zaprojektowany przez firmę Asus system chłodzenia. Wykorzystuje 10-milimetrowe, miedziane przewody cieplne, które są w bezpośrednim kontakcie z procesorem graficznym. Karty ROG Matrix GTX 980 posiadają radiatory z matowo-czarnym wykończeniem.

Wentylator CoolTech wykorzystuje hybrydową konstrukcję łopatki i łożyska. Wielokierunkowy przepływ powietrza przyspiesza usuwanie ciepła, co przyczynia się do stabilnego działania grafiki. Oprócz zaawansowanego chłodzenia, hałas wentylatora jest zmniejszony dzięki specjalnie opracowanemu tłumikowi. Karta osiąga o 25 proc. (11°C) niższą temperaturę i trzykrotnie (8dB) cichsze działanie w porównaniu z konstrukcjami referencyjnymi.

Diody LED w ROG Matrix GTX 980 wskazują poziom obciążenia procesora graficznego i pozwalają na monitorowanie działania.

Kartę ROG Matrix GTX 980 wyposażono w aplikację GPU Tweak, która umożliwia kontrolę nad taktowaniem procesora graficznego i pamięci, prędkością wentylatora i granicami zużycia energii. GPU Tweak w wersji ROG pozwala na szczegółową kalibrację obciążenia i regulację częstotliwości VRM.

Oprócz tego narzędzie GPU Tweak Streaming umożliwia udostępnianie aktywności z ekranu przez Internet w czasie rzeczywistym, a inni użytkownicy mogą śledzić rozgrywkę na żywo. Okienko strumieniowania można opatrzyć tekstem, zdjęciami i obrazem z kamery.

Karta Asus ROG Matrix GTX 980 będzie dostępna w Polsce na początku stycznia 2015 r. Sugerowana cena detaliczna: 2599 zł brutto.

0
Źródło: Asus
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.