Superkomputer zbudowany z 200 konsol Sony PS3

Zaawansowane obliczenia fizyczne wymagają sprzętu o wielkiej mocy. Na superkomputery mogą pozwolić sobie tylko najlepsze ośrodki badawcze. Pracownicy uniwersytetów muszą sobie radzić na własną rękę.

Tej wiosny wydział fizyki University of Massachusetts Dartmouth notował prawdziwe oblężenie. Nie chodziło jednak o nagły wybuch naukowego głodu wśród studentów, a o zainteresowanie informacjami na temat superkomputera tworzonego przez doktora Guarava Khannę. Wielu studentów to gracze, a zatem myśl, że platforma, na której grają, może brać udział w badaniach nad czarnymi dziurami i falami grawitacyjnymi, okazała się wielce interesująca.

Khann zdecydował się właśnie na konsole Sony PS3 z tego powodu, że są łatwo dostępne, relatywnie tanie i jako jedyne pozwalają zainstalować system Linux. W 2007 roku udało mu się połączyć 16 sztuk, część sfinansował z własnej kieszeni, część zapewniła mu uczelnia, a część dołożyło Sony Computer Entertainment.

Wyniki badań, jak i zastosowanie konsol przyciągnęły uwagę laboratorium Air Force w Rzymie. W 2010 roku naukowcy z tego ośrodka wykorzystali ponad 1700 PS3 do budowy własnego superkomputera i sfinansowali Khannowi 176 sztuk PS3.

Superkomputer skonstruowany przez doktora Khanna posiada moc obliczeniową równą trzem tysiącom komputerów PC lub laptopów, a koszt jego budowy pochłonął 75 tys. dolarów. To zaledwie 1/10 kosztów budowy porównywalnego superkomputera zbudowanego z tradycyjnych podzespołów komputerowych!

0
Źródło: nytimes.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.