Ekologiczny i ciekawy pomysł na superkomputer

Jedną z zalet modularnych smartfonów takich jak Projekt Ara czy Puzzlephone jest to, że zmniejszają one ilość odpadów - zamiast kupować bowiem cały nowy telefon będziemy wymieniać tylko najpotrzebniejsze części. Co jednak zrobić z tymi wszystkimi procesorami i bateriami? Zamiast wyrzucić je na śmietnik będziemy mogli podarować im drugie życie.

Circular Devices, twórcy Puzzlephone, wpadli na następujący pomysł. W momencie gdy użytkownik zdecyduje się wymienić procesor swojego smartfona będzie mógł wykorzystać starą część do modułowego superkomputera. Im więcej starych modułów zasili komputer, tym większa stanie się jego moc obliczeniowa. Tzw. Puzzlecluster w formie sześcianu będzie mógł być połączony z kolejnymi. W ten sposób wydajność urządzenia będzie stale rosnąć, a liczba elektrośmieci nie będzie się zwiększała.

W podobny sposób wykorzystamy moduły bateryjne Puzzlephone’a. Superkomputer oprócz standardowego zasilania będzie mógł pracować na starych bateriach smartfona, dzięki czemu będzie mógł działać nawet w momencie chwilowego odcięcia od prądu. Twórcy uważają, że Puzzlecluster będzie mógł być z powodzeniem wykorzystywany przez analityków, osób tworzących farmy renderujące czy tradycyjnych użytkowników jako chociażby prywatny serwis chmurowy.

Niestety urządzenie jest na razie tylko koncepcją ładnie rozrysowaną na papierze. Nie wiadomo ile czasu upłynie zanim Circular Devices stworzy prototypowy model superkomputera. Dobrze jednak, że pomysłów na wykorzystanie modułowych smartfonów przybywa.

0
Źródło: The Verge.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.