Kaspersky: trojan Regin to narzędzie stworzone przez NSA

Złośliwe oprogramowanie o nazwie Regin zostało odnalezione w komputerach europejskich firm telekomunikacyjnych, a nawet u członków Komisji Europejskiej czy pracowników urzędu kanclerza Niemiec. Pewne fakty wskazują na to, że przygotowała je... Agencja Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych (NSA).

Regin to oprogramowanie służące do wychwytywania wrażliwych danych, takich jak hasła, maile czy dokumentów tekstowych, a następnie potajemnego przesyłania ich dalej. Innymi słowy, jeszcze jeden trojan, ale jednak być może nieco różniący się od pozostałych.

Jak podaje Der Spiegel, eksperci z rosyjskiej firmy Kaspersky zauważyli daleko idące podobieństwa między kodem tego trojana a oprogramowaniem o nazwie Qwerty, opisanym w materiałach ujawnionych przez Snowdena. Oprogramowaniem, które przygotowane zostało przez tzw. „Sojusz pięciorga oczu”, czyli tajne porozumienie instytucji zajmujących się bezpieczeństwem (jak ktoś woli prosto z mostu – szpiegowaniem) Stanów Zjednoczonych, Anglii, a później także Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Trojan Regin określany jest przez ekspertów Kaspersky’ego (któremu wtórują pracownicy Symanteca) jako „majstersztyk” – jedna z najlepszych broni toczącej się obecnie cyberwojny, której atakami padły instytucje w co najmniej 14 krajach świata, takich jak Belgia, Niemcy, ale także Brazylia, Indie czy Indonezja. Kaspersky nie komentuje wprost, co oznacza tak daleko idące podobieństwo między tym programem a oprogramowaniem z dokumentów ujawnionych przez Snowdena, ale Der Spiegel nie owija w bawełnę i nie ma wątpliwości, kto jest jego autorem.

0
Źródło: spiegel.de
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.