OSVR: otwarte podejście Razera do wirtualnej rzeczywistości

Open Source Virtual Reality to projekt, który dzięki licencjom open source ma przyspieszyć prace nad technologią wirtualnej rzeczywistości. Otwarty standard pomoże także niezależnym producentom akcesoriów VR.

Inicjatywa OSVR obejmuje zarówno stworzenie oprogramowania VR oraz wirtualnych gogli, których cała dokumentacja, łącznie z plikami gotowymi do wydrukowania na drukarce 3D zostanie udostępniona za darmo w Sieci, na licencji Apache 2.0 (na tej samej licencji Google udostępnia Androida).

Projekt OSVR będzie również kompatybilny z technologią Oculus Rift, dzięki czemu konsumenci nie będą musieli wybierać pomiędzy jednym, a drugim standardem.

Oprócz oczywiście plików i sterowników udostępnianych za darmo, firma Razer, która jest członkiem całej inicjatywy już niedługo zacznie sprzedawać „Hacker Dev Kit”, czyli wirtualne gogle stworzone z myślą o deweloperach. Urządzenie zostanie wyposażone w 5,5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080, odświeżaniem o częstotliwości 60Hz i kątem widzenia 100 stopni i będzie kosztować 199$ (ok 700 PLN). Co ciekawe: w urządzeniu zastosowano dwuelementowe soczewki, dzięki czemu użytkownicy będą mogli korygować swoją wadę wzroku za pomocą samych soczewek. Oznacza to, że osoby noszące okulary, nie będą musiały zakładać szkieł kontaktowych/próbować wcisnąć okulary pod gogle. Dwuelementowe soczewki oznaczają również brak aberracji chromatycznej.

W projekt OSVR zaangażowały się takie firmy jak Leap Motion, Virtuix, Sixense, Bosch, Gearbox Software, Techland, PrioVR, TrinityVR i wiele innych.

0
Źródło: osvr
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.