Oto NVIDIA Tegra X1!

Jeśli myślicie o procesorze NVIDIA Tegra K1, że to wydajny układ, to czas zacząć zmieniać zdanie. Zastępująca go Tegra X1 jest zdecydowanie mocniejsza i wydajniejsza, ale...

Może „ale” zostawmy na koniec. Bo na początku rzeczywiście imponuje to, że zespołowi, któremu przewodzi Jen-Hsun Huang, znowu udało się zaprojektować i stworzyć prawdziwego mobilnego „potwora”.

Według słów prezesa firmy NVIDIA, który jak zwykle samodzielnie zaprezentował nowy chip podczas konferencji na targach CES 2015, Tegra X1 jest dwukrotnie wydajniejsza od K1. Przy okazji jest to także pierwszy mobilny procesor na świecie, którego moc obliczeniowa przekracza 1 Teraflopa!

NVIDIA Tegra X1 zaprojektowana jest w architekturze Maxwell i zawiera 256-rdzeniowy moduł graficzny zintegrowany z 8-rdzeniowym procesorem. Według Huanga przekłada się to na moc obliczeniową, która pozwoli tabletom i smartfonom dorównać nowoczesnym stacjonarnym konsolom do gier. Bardziej konkretnie – umożliwia chociażby płynne odtwarzanie wideo w rozdzielczości 4K z częstotliwością 60 kl./s.

W czasie konferencji mogliśmy zobaczyć wiele wykresów, porównań i demonstracji, które rzeczywiście udowadniały tę potworną wydajność Tegry X1. I tu pojawia się właśnie początkowe „ale”, ponieważ mniej natomiast mówiło się o kwestiach związanych z zapotrzebowaniem tego chipu na energię. Jak pokazuje przykład Tegry K1, która – mimo wspaniałej wydajności – nie zawojowała jednak zbyt wiele na rynku urządzeń mobilnych, jest to kwestia, która ma w dzisiejszych czasach nawet większe znaczenie, od samej wydajności procesora.

Można było zresztą wyczuć, że prezes NVIDII również obawia się nieco o sukces nowego procesora na rynku urządzeń mobilnych, ponieważ jeszcze mocniej, niż w zeszłym roku, akcentował możliwość jego zastosowania w różnego typu platformach instalowanych w samochodach.

Tu niewątpliwie będzie się działo. Autonomicznie jeżdżące samochody, autonomicznie parkujące samochody, sztuczna inteligencja wspomagająca bezpieczeństwo jazdy… Na tym polu Tegra X1 będzie mogła bez problemu wykazać swoją niesamowitą wydajność, natomiast czy osiągnie sukces na rynku urządzeń mobilnych? Zobaczymy.

0
Źródło: Nvidia
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.