Pierwszy smartfon z technologią skanowania tęczówki

Wbudowane czytniki odcisków palców staną się przestarzałe?

Pierwszym smartfonem świata, który zostanie wyposażony w nowy system zabezpieczający, polegający na skanowaniu i rozpoznawaniu tęczówki właściciela, będzie ViewSonic V55. Warto przypomnieć, że – podobnie jak w przypadku odcisków palców – każdy człowiek ma zupełnie odrębny, właściwy tylko sobie wzór tęczówki, dlatego jej skanowanie uznawane jest za skuteczne zabezpieczenie biometryczne. Choć oczywiście na temat jego skuteczności – w świetle ostatnich prezentacji – można by dyskutować.

Warto podkreślić, że ViewSonic nie będzie wykorzystywał do skanowania normalnego modułu aparatu, lecz będzie to specjalny czujnik umieszczony w prawym górnym rogu przedniej ścianki. W czasie normalnego użytkowania będzie on zasłonięty, zaś jego odsłonięcie uruchomi skaner i aktywuje proces rozpoznawania tęczówki. Tak jak w przypadku innych rodzajów zabezpieczeń, obraz wzoru tęczówki może nie tylko zabezpieczać telefon przed odblokowaniem, ale również dodatkowo możemy chronić z jego pomocą poszczególne pliki lub foldery.

Niezależnie od swojej wyjątkowej funkcji, ViewSonic V55 będzie też po prostu całkiem nieźle wyposażonym smartfonem. Jego serce stanowić będzie 4-rdzeniowy, 64-bitowy Snapdragon 410 (1,4 GHz) współpracujący z 2 GB pamięci RAM i 16 lub 32 GB pamięci na dane. Do tego układ graficzny Adreno 306, wspomagający wyświetlanie obrazu na 5,5-calowym ekranie o rozdzielczości Full HD. Ciekawostką jest też to, że do aparatu na tylnej ściance (z 13-megapikselową matrycą Sony) będzie można podłączać dodatkowe konwertery. Smartfon zapewni też oczywiście obsługę łączności LTE.

Według wcześniejszych doniesień ViewSonic miał wprowadzić ten model na rynek jeszcze pod koniec 2014 roku, co – jak już wiemy – niezupełnie się udało. W tym momencie możemy się zatem spodziewać, że jego premiera nastąpi jeszcze w styczniu 2015 roku, być może podczas targów CES. Dokładniejsza specyfikacja (np. pojemność akumulatora) oraz cena urządzenia nie zostały na razie podane.