Sztuczna Inteligencja, z którą nie wygrasz w pokera

Nie wierzysz? Przekonaj się sam.

Tak przynajmniej twierdzą w tekście, który właśnie opublikowało czaspoismo Science. Taka pewność dotyczy również tylko dwuosobowej wersji gry o nazwie „heads-up limit hold’em”. Prace nad projektem Cepheus trwały aż 10 lat. Oczywiście większość tego czasu zabrało napisanie samej sztucznej inteligencji. Gdy ten etap był już ukończony, sama „nauka” gry w pokera zajęła jej zaledwie dwa miesiące.

Reklama

Słowo nauka nie bez przyczyny ujęte jest w cudzysłów. Naukowcy, jedyne co zrobili, to wpoili swojemu AI zasady gry. Resztą zajął się sam Cepheus, który bazując na swoich 4000 CPU rozegrał ogromną liczbę gier sam ze sobą (uwzględniając przy tym ok. 6 milionów różnych rozdań na sekundę). Na podstawie analizy każdej porażki i wygranej, sztuczna inteligencja opracowywała coraz bardziej skuteczne metody wygranej.

A mówią, że Poker to gra losowa (przez co w naszym kraju nielegalna). Co będzie dalej z projektem Cepheus? Nie wiadomo. Zespół odpowiedzialny za jego stworzenie z pewnością nabył ogromnego doświadczenia, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję – być może ich kolejny projekt zaskoczy nas jeszcze bardziej. Do tego czasu, jeśli chcielibyście przetestować skuteczność maszyny, możecie z nią zagrać. Wystarczy kliknąć tutaj.