W ubiegłym roku 21% firm straciło cenne dane biznesowe

Po raz pierwszy od 2011 roku, kiedy to Kaspersky Lab zaczął śledzić podobne incydenty, przypadkowy wyciek danych spowodowany przez personel odpowiada za utratę większej ilości danych niż luki w zabezpieczeniach oprogramowania.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2B International pokazuje, że choć firmy powoli wygrywają walkę z lukami w oprogramowaniu, to jednocześnie wzrasta ilość danych traconych w inny sposób. Spośród użytkowników, którzy doświadczyli utraty danych znaczna część przyznała, że za wyciek odpowiedzialni byli pracownicy, którzy nieświadomie (18%) lub celowo (14%) doprowadzili do takiej sytuacji. W 19% firmy straciły dane przez utratę lub kradzież urządzeń mobilnych. Luki w systemie i błędy w oprogramowaniu to tylko 15% przypadków.

Jeden z najbardziej niepokojących trendów zidentyfikowanych podczas badania wewnętrznych zagrożeń przez Kaspersky Lab dotyczy częstotliwości występowania takich zagrożeń w firmach z sektora infrastrukturalnego. Zdecydowanie najwyższy współczynnik (

42%

) przypadkowych wycieków oraz ujawnienia danych przez personel odnotowały firmy telekomunikacyjne. Na drugim miejscu pod względem tego zagrożenia znalazł się

sektor usług użyteczności publicznej i energii (33%

), a wysoki współczynnik odnotował również sektor produkcyjny (31%) .

Zdjęcie kobiety z laptopem pochodzi z serwisu Shutterstock

0
Źródło: Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.