14,5 miliona gospodarstw w Europie ma dostęp do szybkich łącz internetowych

Na koniec 2014 roku dostęp do szerokopasmowego Internetu doprowadzanego światłowodami do domów (FTTH) lub budynków biurowych (FTTB) miało prawie 15 milionów abonentów z krajów europejskich. Co ważne, w ciągu całego ubiegłego roku liczba łącz światłowodowych FTTH/B wzrosła na Starym Kontynencie o ponad 50 proc. - wynika z najnowszego Rankingu FTTH, zaprezentowanego przez FTTH Council Europe podczas dorocznej konferencji, która odbyła się w dniach 10-12 lutego br. w EXPO XXI Warszawa.

Z Rankingu FTTH wynika, że na kontynencie europejskim jest obecnie 14,5 miliona abonentów sieci FTTH/B. Zestawienie to nie uwzględnia Rosji i Ukrainy, które łącznie powiększyłyby tę liczbę o kolejne 14,8 milionów gospodarstw domowych (dane: „FTTH market panorama”, opracowane dla FTTH Council Europe przez IDATE).

To ogromny postęp, udowadniający, że technologia FTTH/B ma potencjał, by stać się masowym produktem na europejskim rynku Internetu szerokopasmowego. Mimo to, trzeba pamiętać, że czeka nas jeszcze daleka droga do zrealizowania Europejskiej Agendy Cyfrowej, która zakłada, że do 2020 roku 50 proc. gospodarstw i firm będzie mogło korzystać z łącza o prędkości 100 Mbps — powiedziała Karin Ahl, Prezes FTTH Council Europe.

Chociaż w tegorocznym Rankingu FTTH nie znalazł się żaden nowy kraj, zwrócono uwagę na pozytywne zmiany na przykład w Niemczech, gdzie operatorzy alternatywni, tacy jak Deutsche Glasfaser, forsują rozwój sieci światłowodowych. Kraj jest już bardzo bliski osiągnięcia 1-proc. progu kwalifikacyjnego i wejścia do Rankingu FTTH. To oznacza, że jeżeli utrzyma obecne tempo rozwoju w obszarze sieci światłowodowych, to już w 2015 roku co najmniej 1 proc. niemieckich gospodarstw domowych będzie miało dostęp technologii FTTH.

Zadowalające postępy odnotowano również w Rumunii, Hiszpanii, Francji, Holandii oraz Portugalii. Z drugiej strony niektóre kraje europejskie wstrzymują wdrażanie sieci światłowodowych, przez co nie wykorzystują ekonomicznego i społecznego potencjału, jaki oferuje technologia FTTH. Przez cały 2014 rok państwa, takie jak Austria, Belgia, Czechy czy Wielka Brytania podłączyły do sieci światłowodowych mniej niż

20 000 nowych użytkowników.

FTTH Ranking Globalny

FTTH Ranking Europejski

Polska nadal poza rankingiem

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową (EAC) Polska jest zobowiązana do 2020 roku zapewnić 100% gospodarstw domowych i firm dostęp do łącza internetowego o prędkości minimum 30 Mb/s, a 50% gospodarstw i firm możliwość korzystania z łącza o prędkości 100 Mb/s.

Mimo to na koniec 2014 roku łączna liczba użytkowników technologii Fibre to the home (FTTH) i Fibre to the building (FTTB) w Polsce wyniosła jedynie 97 tys., co stanowi zaledwie 0,65% wszystkich gospodarstw domowych w kraju. W porównaniu z rokiem 2013, kiedy dostęp do technologii światłowodowej miało 0,51% gospodarstw domowych, Polska odnotowała wzrost o około 20 tys. użytkowników. Jednak nadal nie osiągnęła progu 1%, wymaganego do zaklasyfikowania do Rankingu FTTH.

0
Źródło: EXPO XXI Warszawa
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.