Canon pokazał matrycę CMOS 120 mln pikseli

Podczas japońskich targów fotograficznych CP+ Canon pokazał prototypową matrycę CMOS o rozdzielczości aż 120 milionów punktów.

Co ciekawe, eksperci Canona przekonują, że to właśnie taka matryca ma rozdzielczość odpowiadającą liczbie receptorów ludzkiego oka. Powierzchnia prototypowej matrycy to coś pomiędzy sensorami typu APS-C a pełną klatką – jej wymiary to 29,2×20,2 mm, a rozmiary pojedynczego piksela (wraz z ramką) to 2,2 μm.

Pewne właściwości nowej matrycy, takie jak możliwość rejestrowania 60 kl./s w rozdzielczości Full HD, wskazują na możliwość zastosowania jej w urządzeniach dedykowanych do nagrywania wideo, aczkolwiek specyfikacja mówi także o rejestrowaniu imponujących 9,5 kl./s w pełnej rozdzielczości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego procesu równoległego przetwarzania sygnałów sczytywanych z matrycy, opracowanego przez Canona.

Czy tego matryca wzorowana na tym prototypie trafi kiedyś do aparatów cyfrowych? W tym momencie Canon zarzeka się, że chodzi raczej o nagrywanie wideo, monitoring, a także specjalistyczne zastosowania w fotografii lotniczej i kosmicznej. Ostatnio jednak ta sama firma pokazała lustrzanki 5DS i 5DS R z matrycami o 53 mln punktów, więc „przeskok” na 120 milionów (czy jeszcze więcej, w przypadku pełnej klatki) wcale nie wydaje się taki niewiarygodny. Zwłaszcza jeśli „od dołu” megapiskelowy wyścig nakręcać będą producenci smartfonów…

0
Źródło: dpreview
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.