Facebook udostępnił funkcję… testamentu

Zdecydujesz, co ma się stać z kontem po Twojej śmierci.

Zamrażanie kont bowiem nie podobało się czasami członkom rodziny, którzy chcieli po śmierci użytkownika mieć możliwość edycji udostępnionych wcześniej treści. Nowa funkcja Facebooka powinna takie osoby zadowolić.

Użytkownik będzie miał możliwość wyboru swojego cyfrowego spadkobiercy, który po śmierci otrzyma możliwość zarządzania kontem. Spadkobierca będzie mógł być wybrany tylko z kręgu naszych znajomych i swojej roli nie będzie mógł przekazać nikomu dalej.

Zarządzanie profilem będzie miało pewne ograniczenia – przykładowo spadkobierca nie będzie mógł czytać prywatnych wiadomości użytkownika, kasować zdjęć czy postów. Będzie mógł za to przyjmować nowych znajomych, pisać posty na tablicy i zmienić zdjęcie profilowe oraz – jeśli użytkownik wyraził wcześniej taką wolę – ściągnąć całe archiwum zdjęć i postów.

Wybór spadkobiercy będzie dostępny z poziomu ustawień konta. Dopóki użytkownik żyje może zmieniać swoją decyzję nieograniczoną ilość razy. Po śmierci nie będzie możliwości przekazania roli osobie innej niż zadeklarowana. Jeśli nie wskażemy żadnej dyspozycji konto zostanie zamrożone, chyba, że w prawnym testamencie zapiszemy inną wolę.

Na razie funkcja udostępniona jest w USA, ale prawdopodobnie niedługo stanie się dostępna w pozostałych regionach świata.