Masz nowy telewizor Samsunga? Uważaj, co mówisz w jego otoczeniu [AKTUALIZACJA]

Ciągły nasłuch mikrofonu w konsoli Microsoftu powodował swego czasu sporo obaw dotyczących naruszania prywatności. Temat powrócił jak bumerang w związku z nową funkcjonalnością telewizorów Samsunga.

Dla jednych sterowanie telewizorem przy użyciu komend głosowych to zbędny bajer, inni docenią wygodę takiego rozwiązania. Ci ostatni powinni jednak pamiętać o tym, że ceną korzystania z takiej technologii jest utrata własnej prywatności. Takie ostrzeżenie wystosował w dokumentacji telewizorów z półki SmartTV sam producent – „Należy mieć na uwadze, że wypowiadane [w otoczeniu SmartTV] słowa dotyczące spraw osobistych lub poufnych informacji będą gromadzone i przekazywane do firm trzecich w związku z wykorzystaniem funkcji rozpoznawania mowy”.

Dalej możemy też przeczytać o tym, że Samsung nie odpowiada za sposób, w jaki te dane zostaną wykorzystane przez firmy zewnętrzne. Chodzi tu raczej o możliwość zbierania informacji dotyczących użytkowania konkretnej aplikacji (np. odnotowanie naszego adresu IP, czy chęci wypożyczenia danego filmu), ale taki zapis może budzić niepokój. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie wyłączyć funkcję rozpoznawania komend głosowych w ustawieniach telewizora…

AKTUALIZACJA

Publikujemy oficjalne oświadczenie firmy Samsung
na temat funkcji rozpoznawania głosu w telewizorach:

Samsung bardzo poważnie traktuje prywatność konsumentów. We wszystkich naszych telewizorach Smart TV gromadzenie danych lub ich wykorzystywanie jest przeprowadzane w sposób bezpieczny i całkowicie transparentny. Użytkownicy mogą wybrać sposób działania tych mechanizmów, w każdym momencie mogą z nich zrezygnować. Stosujemy najbardziej zaawansowane technologie i praktyki dotyczące bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie danych, w celu zabezpieczenia danych osobowych konsumentów i zapobiegania ich nieautoryzowanemu zbieraniu lub wykorzystywaniu.


Funkcja rozpoznawania głosu pozwalająca na sterowanie telewizorem za pomocą poleceń głosowych, w którą wyposażone są telewizory Samsung Smart TV, może być aktywowana lub dezaktywowana przez użytkownika. Jeśli konsument zdecyduje się na włączenie funkcji rozpoznawania głosu, urządzenie wychwyci wyłącznie komendy obsługi telewizora oraz wyszukiwane frazy. Użytkownicy mogą łatwo rozpoznać, czy funkcja rozpoznawania głosu jest włączona, jest to sygnalizowane ikoną mikrofonu wyświetloną na ekranie.


Samsung nie sprzedaje danych głosowych osobom trzecim. Jeśli konsument wyrazi zgodę na warunki korzystania z funkcji rozpoznawania głosu, po wydaniu głosowej komendy wyszukiwania dane głosowe będą wysłane w celu interpretacji i przetworzenia do dostawcy usługi wyszukiwania. Po wydaniu takiej komendy dane głosowe zostają przesłane do serwera, który przeprowadza operację wyszukiwania pożądanych treści i przesyła wynik wyszukiwania do telewizora.

0
Źródło: Digitalspy.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.