Oto najszybszy światłowód w Europie Wschodniej

Uruchomione właśnie połączenie światłowodowe Baltic Highway łączy stolice pięciu krajów: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec i ma długość aż 3000 kilometrów.

Wydajność nowego połączenia jest rzeczywiście imponująca – 9,6 Tbit/s przy czasie dostępu 35 ms i przepustowości 100 G na kanał. Powinno się to przełożyć na szybkość działania internetu zwłaszcza w przypadku połączeń europejskich, nie tylko zresztą w obrębie pięciu wymienionych na wstępie państw. Tym bardziej, że już w tym momencie planowane jest przedłużenie projektu na wschód i na zachód. Światłowód wydłuży się o połączenie z Rosją (Petersburg, 100 G) i Białorusią (10 G), a na zachodzie Europy dotrze do takich miast jak Düsseldorf, Amsterdam, Bruksela i Paryż. Do tego dojdzie także rozgałęzienie na północ, do Finlandii (Helsinki).

Baltic Highway to projekt zrealizowany przez trzy firmy: litewską Data Logistics Center (Lietuvos energija), łotewską Latvenergo i estońską Televõrgu AS należącą do Tele2 (wcześniej do Eesti Energia). Światłowód został wbudowany w infrastrukturę energetyczną, tj. linie wysokiego napięcia i gazociągi. Jego budowa trwała pięć lat, a koszty wyniosły 1,5 miliona euro.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.