Tablet jako zabawka dla dziecka? To niebezpieczne

Naukowcy z Akademii Medycznej Uniwersytetu Bostońskiego ostrzegają: pozwalanie swoim dzieciom na zabawę tabletem/smartfonem może negatywnie wpłynąć na ich rozwój umysłowy.

Te urządzenia często zastępują inne aktywności, potrzebne do rozwoju zdolności sensomotorycznych i koordynacji wzrokowo-ruchowej — mówi Jenny Radesky, pediatra rozwojowo-behawioralny Akademii Medycznej Uniwersytety Bostońskiego. Według badań doktor Radesky, korzystanie z tabletu lub smartfonu może również negatywnie wpływać na rozwój społeczno-emocjonalny dziecka.

Nowe technologie są szczególnie niebezpieczne dla dzieci poniżej 3 lat. To w tym wieku nowy człowiek potrzebuje jak najwięcej kontaktu z innymi ludźmi, w celu wykształcenia w sobie empatii oraz zdolności do rozwiązywania problemów społecznych (odbywa się to najczęściej podczas nienadzorowanych zabaw z rówieśnikami).

Radesky twierdzi, że wpływ nowych technologii można porównać z dość dobrze udokumentowanym wpływem telewizji na rozwój dzieci. Sadzanie swojej pociechy przed telewizorem może zastąpić jej kontakt z drugim człowiekiem, jednak problem polega na tym, że bez tego kontaktu nasza pociecha może w przyszłości stać się społecznie upośledzoną jednostką. Radesky otwarcie przyznaje, że jak na razie wpływ tabletów i smartfonów na rozwój dzieci to wielka niewiadoma. Dopóki naukowcy nie zbadają tego zjawiska, doradza aby jednak zamiast dawać dziecku swój telefon, poświęcić mu trochę czasu.

0
Źródło: wp
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.