Tak wyglądają wszystkie 34 wersje Apple Watch

Jedną z zalet "inteligentnego" zegarka firmy Apple będzie olbrzymi wybór pasków, kopert, a nawet rozmiarów. Prawdziwe do wyboru – do koloru.

To zupełnie inna polityka od tej, którą Apple stosuje w przypadku swoich smartfonów. Tam mamy do wyboru zaledwie kilka modeli, na dodatek podobnie wyglądających i w niewielu wersjach kolorystycznych. Jeśli ktoś chce sobie zindywidualizować telefon, sięga po obudowy firm trzecich – tu wybór rzeczywiście jest ogromny.

Zegarki z logiem nagryzionego jabłka są zupełnie, zupełnie inne. Sam producent od początku prezentuje duży wybór różnorodnych wersji kopert, rozmiarów, pasków, a także sposobów wyświetlania głównego ekranu. W tym momencie możemy doliczyć się 34 różnych wersji Apple Watch’y, nie licząc dodatkowych opcji indywidualizujących. I zapewne na tym się nie skończy!

2 rozmiary

Pierwsza informacja, o której mało kto pamięta, dotyczy rozmiarów zegarków. Tym przypadku mamy sytuację analogiczną do iPhone’a 6 i 6 Plus – dostępne są dwa rozmiary, które stylistycznie są do siebie niezwykle podobne. Mniejszy zegarek ma kopertę o długości 38 mm, a większy – z założenia przeznaczony na męskie nadgarstki – 42 mm długości.

Warto dodać, że niektóre – tylko niektóre – paski przeznaczone są tylko dla jednego z tych dwóch rozmiarów.

3 koperty

To podstawowy podział zegarków Apple Watch, o którym słyszeli chyba wszyscy: Watch, Watch Sport oraz Watch Edition.

Watch

to podstawowa odmiana, z kopertą wykonaną z polerowanej stali w kolorze naturalnym lub przyciemnionym (czyli już mamy kolejne dwie wersje…) i szafirowym szkłem chroniącym ekran wykonany w technologii Retina.

Watch Sport

jest lżejszy dzięki temu, że jego koperta wykonana jest z aluminium. Do wyboru mamy odmiany srebrną i szarą, obie zdecydowanie bardziej matowe w porównaniu do zwykłego Watch’a. Warto jeszcze dodać, że szkło w tym przypadku nie jest szafirowe, ale wykonano je w technologii określanej przez Apple jako „wzmocnione Ion-X”.

Watch Edition

to już pełny luksus, z kopertą wykonaną z 18-karatowego złota, specjalnie wzmocnionego (wg Apple’a jest dwa razy bardziej wytrzymałe od zwykłego złota). I znów do wyboru mamy dwie odmiany kolorystyczne: złotą i różano-złotą.

Podsumowując – mamy trzy odmiany kopert, każda w dwóch rozmiarach i każda w dwóch wersjach kolorystycznych. Już na tym etapie daje to 3×2×2 – 12 odmian.

6 różnych stylów pasków, w 18 kolorach

Chyba najciekawszą – od strony stylistycznej – cechą Apple Watch’y są wymienne paski, ze specjalnym, ciekawym i praktycznym sposobem „wsuwanego” mocowania. Co widać dobrze na poniższym obrazku:

Odmian pasków jest mnóstwo, choć nie wszystkie pasują do wszystkich odmian kopert. I nie chodzi tu tylko o materiały, z jakich są wykonane – metal, tworzywo sztuczne albo skóra. Samych sposobów zapinania pasków jest sześć – zapięcie bransoletkowe (w metalowych paskach), sportowe, klasyczna sprzączka, nowoczesna sprzączka, zawinięcie, sprężysta opaska. No i w każdym typie mocowania mamy wiele odmian kolorystycznych: dwie, jedną, pięć, trzy, trzy, pięć – i tak dalej.

Oczywiście tu nie możemy wykonać prostego mnożenia, bo niektóre paski pasują tylko do niektórych kopert, na przykład zapięcie sportowe i paski z tworzywa (pięć odmian kolorystycznych) dobrze współgrają przede wszystkim z kopertą Watch Sport. Ale niekoniecznie – możemy dokupić taki pasek do zwykłego Watch’a i używać go podczas joggingu, a wieczorem, do teatru, podłączyć do niego inny, skórzany albo metalowy pasek.

Ekrany główne – niepoliczalne

Oczywiście wszystko się da policzyć, a na swoich stronach Apple prezentuje raptem 9 głównych odmian podstawowego ekranu zegarka, ale już nawet tam mowa jest o milionach odmian. W tym przypadku możliwości są naprawdę nieograniczone, bo wszystko sprowadza się do tego, co będziemy chcieli wyświetlać na ekranie zegarka. Jeśli komuś przyjdzie do głowy świński zadek z ogonkiem poruszającym się ruchem wskazówki minutowej, to też jak najbardziej można to spokojnie zrealizować.

Muszę przyznać, że podoba mi się to podejście Apple’a do możliwości bardzo daleko posuniętej indywidualizacji zegarka i dostosowanie go do każdego wieku, płci czy gustu. Pod tym względem inni producenci mogą brać z niego przykład, natomiast niestety nie znaczy to, że Apple Watch jest zegarkiem idealnym. Zwłaszcza ograniczony czas pracy może okazać się powodem do nieustającej irytacji użytkowników tego zegarka.

0
Źródło: apple.com, techradar.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.