Włosi przeprowadzą inspekcje w biurach Google w… USA

Kolejny urząd do spraw ochrony danych osobowych i prywatności użytkowników, tym razem z Włoch, surowo traktuje firmę Google. Ale tym razem stało się coś niezwykłego.

Po raz pierwszy europejski urząd dostał zgodę na przeprowadzenie dokładnej kontroli na terenie Stanów Zjednoczonych, a konkretniej – bezpośrednio w siedzibie głównej Google w Kalifornii. W tym przypadku Włosi reprezentują jednak całą Unię Europejską, a celem ich śledztwa jest zbadanie, czy dane osobowe obywateli EU są chronione zgodnie z europejskim prawem również poza Europą.

Kontrola jest również wynikiem procesu, który ma się zakończyć 15 stycznia 2016 roku, i który powinien doprowadzić do pełnej zgodności procedur gromadzenia i ochrony danych stosowanych przez Google z wymaganiami stawianymi przez prawodawstwo Unii Europejskiej. Rzecznik Google potwierdza, że taki proces jest przeprowadzany i że w pełni współpracuje z włoskim urzędem, ale nie zdradza szczegółów tej umowy. Więcej szczegółów ujawniają sami kontrolerzy, informując, że oczekują między innymi sprawozdań z postępu prac raz na kwartał i… prawo do kontroli tychże prac bezpośrednio na miejscu, w głównej siedzibie firmy w Stanach Zjednoczonych.

W ramach wprowadzanych zmian Google będzie między innymi zmuszony do dokładnego wyjaśnienia użytkownikom swoich usług, w jaki sposób będzie wykorzystywał ich dane, zaś na wszelkie użycie danych będzie musiał uzyskać ich zgodę. Ma także poprawić bezpieczeństwo przechowywanych danych i zapewnić mechanizm usuwania tychże danych na żądanie użytkowników w określonym czasie.

Zdjęcie włoskiego mafioso pochodzi z serwisu Shutterstock.

0
Źródło: Reuters.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.