Zarobki i trendy w branży IT w 2015 roku

Rok 2015 upłynie pod znakiem stałego wzrostu rynku oprogramowania i usług IT w Polsce. Niewątpliwie jest to zasługa stałego dopływu funduszy z EU, oraz postępującego rozwoju niemal wszystkich sektorów gospodarki. Obecnie cały czas obserwujemy niedobór pracowników w stosunku do zapotrzebowania rynku, dlatego jeszcze przez klika lat będzie dominował trend "rynku kandydata".

Głównym trendem w IT w 2015 roku może stać się ogólnodostępność usług, czy też ich uniezależnienie od platformy. Obecnie wciąż dominuje rynek nastawiony na urządzenie czy platformę, lecz coraz częściej mamy do czynienia z nastawieniem na świadczoną usługę – np. ujednolicony CRM, w pełni funkcjonalny i dostępny na laptopie smartfonie czy np. telewizorze. Wymusi to na organizacjach IT myślenie wieloplatformowe, wymagające od specjalistów coraz większej interdyscyplinarności. Ponadto w dojrzałą fazę rynkową zaczynają wchodzić konsumenckie drukarki 3D. Z pewnością będzie się to wiązało ze zwiększeniem zapotrzebowania na specjalistów i programistów, którzy będą w stanie obsłużyć firmy zajmujące się lub wchodzące w tę dziedzinę współczesnego IT.

Najbardziej poszukiwane specjalizacje IT-kontraktorów w 2015 roku dotyczyć będą ekspertów z zakresu migracji, ponieważ na polskim i europejskim rynku w 2014 doszło i wciąż dochodzi do dużej ilości fuzji i przejęć właściwie we wszystkich sektorach gospodarki. W związku z tym trendem wysoce pożądani będą specjaliści gotowi wesprzeć konsolidację i migrację danych, procesów czy aplikacji.

Na oferty pracy mogą również liczyć eksperci z zakresu Software Development’u na systemy mobilne (Android, iOS) w języku Java, Swift itd. Jest to związane ze wzrostem udziału aplikacji mobilnych i przeglądarkowych na rynku oprogramowania. Dodatkowo będą prowadzone rekrutacje na

specjalistów ds. programowania w nowych systemach, jak np. Tizen Smart TV SDK, który będzie stosowany w telewizorach firmy Samsung. Jeżeli system się sprawdzi, segment aplikacji na telewizory może stać się kolejnym rozwojowym obszarem rynku.

Poza tym niezmienną popularnością cieszyć się będą stanowiska związane z SAP (który pozostaje wciąż najpopularniejszym dostawcą oprogramowania biznesowego, ERP i hurtowni danych). Płace specjalistów IT pracujących w modelu Time and Material są obecnie na bardzo wysokim poziomie, dlatego też nie przewidujemy ich dużego wzrostu w 2015 roku (nie więcej niż 1-4%), Wyższe zarobki zarezerwowane będą dla tych ekspertów, którzy wyspecjalizują się w najnowszych trendach technologicznych, jak np. druk 3D, czy analiza danych oparta o sztuczną inteligencję.

0
Źródło: HAYS Poland
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.