AMD stawia na wirtualną rzeczywistość, prezentuje LiquidVR!

W Oculus VR ludzie są zachwyceni.

Inicjatywa ta służyć będzie również deweloperom, aby mogli w jak najlepszy sposób przenosić swoje pomysły w świat wirtualny. Pierwszym rozwiązaniem, które powstało w ramach tej koncepcji, jest LiquidVR, czyli zestaw technologii umożliwiających tworzenie niezwykłych treści VR dla sprzętu AMD, a przy tym zapewniających zoptymalizowane działanie i w efekcie wyższy komfort korzystania z systemów VR. Ponadto technologie te zwiększą też kompatybilność sprzętu z zestawami okularów VR. Zestaw narzędzi deweloperskich (SDK) LiquidVR zapewni dostęp do technologii, które pomogą rozpoznawać potencjalne problemy, a także zwiększą komfort i zgodność sprzętową. Wszystko to pozwoli branży osiągnąć poziomu realizmu, jakiego jeszcze nie było również w systemach VR.

Rozpatrywana w kategoriach wirtualnej rzeczywistości koncepcja ”

presence

” (niektórzy używają słowa immersja) jest opisywana jako fizyczne poczucie bycia obecnym w symulowanym, nie fizycznym świecie, który reaguje i działa jak rzeczywisty. Największą przeszkodą do osiągnięcia tego celu jest opóźnienie, jakie występuje pomiędzy ruchem a wizją. To opóźnienie to czas, jaki upływa od momentu, gdy użytkownik poruszy głową, do chwili, gdy on lub ona mają przed oczami obraz o odpowiednio zmienionej perspektywie. Zmniejszenie tego opóźnienia jest krytyczne, aby osiągnąć odpowiednie wrażenia i komfort w korzystaniu z systemów VR.

W celu zmniejszenia opóźnień trzeba stworzyć mechanizm, który uwzględni każdy element biorący udział w tworzeniu obrazu: od karty graficznej, przez aplikację po technologię wyświetlania w okularach. Podsystemy sprzętowe i programowe AMD odgrywają główną rolę w wyrównaniu opóźnień, a wraz z wprowadzeniem LiquidVRTM firma AMD pomaga rozwiązać ten problem zapewniając całkowicie płynne działanie i responsywność dla wszystkich twórców treści. Dzięki temu wykorzystując sprzęt AMD będą mogli oni osiągnąć maksymalny realizm w środowiskach VR.

„Spełnienie koncepcji „presence” pozostaje jednym z najważniejszych czynników determinujących uzyskanie niezwykłych doznań w wirtualnej rzeczywistości,”

powiedział Brendan Iribe, CEO w Oculus.

„Ogromnie cieszy nas fakt, że AMD pracuje z nami nad swoją częścią technologii mającej na celu wyrównanie opóźnień, oraz że wprowadza obsługę nowych funkcji, aby użytkownicy produktów Oculus mogli uzyskać znakomite doznania korzystając ze sprzętu AMD.

„”Kontent, komfort i kompatybilność są fundamentami naszej wizji na wirtualną rzeczywistość w AMD i oto teraz wprowadzając LiquidVRTM wykonujemy duży krok naprzód we wszystkich tych trzech obszarach. Wprowadzając tę technologię współpracujemy z całym ekosystemem partnerów, aby umożliwić stworzenie rozwiązań dla jednych z największych problemów systemów VR dając jednocześnie narzędzia, dzięki którym deweloperzy będą mogli urzeczywistnić zupełnie nowe pomysły,”

powiedział Raja Koduri, corporate vice president w Visual Computing w AMD. „AMD będzie dalej blisko współpracować ze wszystkimi podmiotami ekosystemu VR, aby zapewnić nowe technologie LiquidVR, które docelowo pozwolą każdemu bitowi wirtualnej rzeczywistości maksymalnie wiernie odwzorowywać prawdziwy świat.”

Najważniejsze funkcje zestawu SDK LiquidVR w wersji 1.0 to:

Asynchroniczne jednostki cieniujące dla płynnego śledzenia ruchów głowy. Akcelerowana sprzętowo technologia Time Warp analizuje ruch głowy po wyrenderowaniu klatki i zakrzywia obraz tak, aby oddać jak najlepiej nową perspektywę zanim jeszcze zostanie ona wysłana do okularów VR. W efekcie minimalizuje to opóźnienie pomiędzy momentem, gdy użytkownik obraca głowę, a tym, co pojawia się na ekranie.

Najważniejsze funkcje zestawu SDK LiquidVR w wersji 1.0 to:

  • Asynchroniczne jednostki cieniujące dla płynnego śledzenia ruchów głowy. Akcelerowana sprzętowo technologia Time Warp analizuje ruch głowy po wyrenderowaniu klatki i zakrzywia obraz tak, aby oddać jak najlepiej nową perspektywę zanim jeszcze zostanie ona wysłana do okularów VR. W efekcie minimalizuje to opóźnienie pomiędzy momentem, gdy użytkownik obraca głowę, a tym, co pojawia się na ekranie.
  • Skalowalny rendering z zestrojoną konfiguracją Multi-GPU. Ta technologia umożliwia aplikacjom VR przydzielenie pracy do poszczególnej karty graficznej, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wyższej płynności. Każdy układ graficzny renderuje perspektywę dla innego oka i tak uzyskane obrazy są następnie łączone w jeden stereoskopowy widok 3D. Dzięki tej technologii konfiguracje z wieloma kartami graficznymi stają się idealnym rozwiązaniem dla renderingu VR, ponieważ zapewniają większą liczbę klatek na sekundę i w efekcie bardziej płynną animację.
  • Najnowszy tryb wiązania danych dla płynnego śledzenia ruchów głowy. To mechanizm programowy, który pomaga jak najszybciej przekazywać dane o pozycji głowy do karty graficznej. Działa to poprzez łączenie ze sobą danych tak szybko, jak to tylko możliwe, co w praktyce eliminuje narzut API i opóźnienia.
  • Funkcja „direct-to-display”. Ta technologia pozwala uruchomić tryb wirtualnej rzeczywistości na karcie graficznej AMD RadeonTM i niezwłocznie wyświetlić go na podłączonym urządzeniu VR. Pozwala także wykorzystać takie funkcje, jak uruchomienie systemu od razu na danym ekranie oraz rozszerzenia ekranowe w systemie Windows