Dla dobra ludzkości, Apple otwiera się na Open-Source

Nowa platforma software'owa, Apple Research Kit zmieni dowolnego iPhone'a w narzędzie diagnostyczne, które będzie w stanie dostarczyć lekarzom cały szereg medycznych informacji na temat swojego użytkownika. To prawdopodobnie najważniejsza wiadomość z dzisiejszej konferencji Apple.

To, że jest najważniejsza nie oznacza oczywiście, że odbije się największym echem, jednak przejdźmy już do konkretów. Na dzień dzisiejszy, Apple sprzedało na całym świecie ponad 700 milionów iPhone’ów. Powiedzmy, że z platformy Research Kit postanowi skorzystać 10% wszystkich użytkowników – to nadal 70 milionów ludzi. O takiej grupie ochotników w dowolnym badaniu medycznym naukowcy mogli sobie do tej pory co najwyżej pomarzyć.

O jakie dane chodzi? Naukowcy będą mogli prosić użytkowników o dostęp do akcelerometru, mikrofonu, żyroskopu, czujnika GPS, etc – dzięki temu, będą mogli dowiedzieć się wiele na temat stanu naszego zdrowia, zdolności motorycznych, czy naszych zdolności umysłowych.

Do tego, cała platforma Research Kit dostępna będzie na licencji Open Source, a dane udostępniane za jej pomocą, według zapewnień Apple będą udostępniane tylko i wyłącznie na potrzeby badań. Otwarta platforma ma dwie ogromne zalety: po pierwsze każdy zespół badawczy zainteresowany przeprowadzeniem badań na ogromną skalę będzie mógł stworzyć na jej podstawie własną aplikację do badań. Po drugie: jak twierdzi samo Apple (!!!), licencja Open-Source sprawia, że otwarte oprogramowanie bardzo szybko „czyszczone” jest ze wszystkich błędów, zawartych w kodzie źródłowym.

Jeśli lekarzom i naukowcom uda się zachęcić użytkowników iPhone’ów do masowego udziału w badaniach, niektóre z tych badań mogą zaowocować bardzo ciekawymi wynikami, które mogą pozytywnie wpłynąć na życie nas wszystkich.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.