Intel szykuje się do największego przejęcia w swojej historii?

Redakcja Wall Street Journal, powołując się na anonimowe źródła, twierdzi że Intel jest w trakcie rozmów na temat przejęcia firmy Altera. Firmy, za którą producent procesorów będzie musiał zapłacić ok. 13 miliardów dolarów. Czemu tak drogo?

Altera to jeden z dwóch największych producentów układów FPGA, czyli bezpośrednio programowalnych macierzy bramek wykorzystywanych w sieciach telekomunikacyjnych, motoryzacji, na liniach produkcyjnych, etc. Altera współpracuje z Intelem już od 2013 – to wtedy podpisano umowę, dzięki której Intel udostępnił Alterze know-how, w postaci dokumentacji swoich bardzo zaawansowanych procesów produkcyjnych.

Perspektywa przejęcia Altery przez Intela podoba się jak na razie wszystkim: ceny akcji obu spółek zdrożały (Intel o 6, Altera o 28%), analitycy wskazują, że Altera nie ma swoich własnych fabryk, więc po przejęciu przez firmę Intel, dzięki fabrykom firmy, koszt produkcji układów FPGA mógłby zostać dodatkowo zmniejszony. Do tego, Intel nawet jeśli musiałby zapłacić gigantyczną kwotę w wysokości 13 miliardów dolarów, zyskałby bardzo szybko rozwijającą się spółkę. W zeszłym roku Altera zanotowała 12-procentowy wzrost przychodów (1,93 mld $), co świetnie pokazuje jak szybko rozwija się rynek FPGA. Za sprawą nowych technologii oczywiście.

0
Źródło: Forbes
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.