Od studenckiego projektu do prosperującego przedsiębiorstwa

Jak pokazuje dotychczasowa historia Imagine Cup, zwycięzcami tego konkursu zostają nie tylko ci, którzy w krajowych lub światowych finałach stają na podium, ale przede wszystkim te osoby, które potrafią przekuć swój pomysł w biznesowy sukces. Rozwiązanie Knoocker, znane z poprzedniej edycji konkursu, dziś jest już w fazie sprzedażowej. W biznesowy potencjał projektu studentów z Poznania uwierzył Marcin Franc, partner oraz ekspert z zakresu inwestycji ICT funduszu Zernike Meta Ventures, który do inwestycji w Knoockera przekonał także innych i pomógł wprowadzić projekt na biznesowe tory. To między innymi na bazie tej współpracy fundusz Zernike Meta Ventures postanowił zaangażować się w tegoroczne finały Imagine Cup i wyłonić kolejne projekty, które swoim potencjałem mogą powalczyć nie tylko o polski rynek.

Technologia Knoocker to innowacyjna platforma sprzętowa, która umożliwia pozycjonowanie dźwięku w przestrzeni trójwymiarowej. Rozwiązanie pozwala na wykorzystywanie zwykłej piłeczki jako kontrolera, a dowolnej płaskiej powierzchni (np. ściany) jako interaktywnego pola do gry. Projekt zadebiutował podczas krajowych finałów Imagine Cup 2014, a już z końcem 2015 roku trafi do masowej produkcji i dystrybucji na rynku międzynarodowym. Głównym inwestorem projektu jest Marcin Franc – wieloletni partner Microsoft, od kilku lat zaangażowany w tworzenie oraz wsparcie start-upów realizujących projekty z obszaru zaawansowanych technologii.

„Jeszcze trzy lata temu jako mentor doprowadziłem drużynę Politechniki Łódzkiej do światowych finałów konkursu Imagine Cup w Nowym Yorku. Dziś mam nadzieję, że umożliwię jak najszerszej grupie młodych osób realizację marzeń o własnej firmie”

— podkreślił Marcin Franc, który poprowadził pierwsze warsztaty biznesowe dla uczestników tegorocznej edycji Imagine Cup.

Jednym z wymagań wobec projektów uczestniczących w konkursie Microsoft Imagine Cup jest dołączenie solidnego modelu biznesowego, który będzie miał realną szansę na realizację, a dla potencjalnych inwestorów stanie się zachętą do finansowego zaangażowania się w rozwój rozwiązania. Od tegorocznej edycji Imagine Cup studenci mogą szlifować umiejętności komercjalizacji swoich pomysłów podczas warsztatów zorganizowanych przez Marcina Franca oraz fundusz Zernike Meta Ventures, który angażuje się w finały Imagine Cup nie tylko jako inwestor, ale także doradca biznesowy.

Podczas pierwszych, blisko 20-godzinnych warsztatów studenci dowiedzieli się, w jaki sposób pozyskać finansowanie na realizację swoich projektów. Szczególną uwagę poświęcono analizie potrzeb klienta końcowego oraz dostosowywaniem do nich docelowej funkcjonalności opracowywanego rozwiązania. Uczestnicy uzyskali również szansę zaprezentowania się przed komitetem złożonym z partnerów inwestycyjnych Imagine Cup, uzyskując tym samym informację zwrotną o swoim projekcie oraz przyjętej strategii biznesowej.

„Nie śpię od dwudziestu godzin, ale polecam. Mam pełen 'power', więc polecam. Przyjadę tu na pewno jeszcze raz” – powiedziała Ewa Kryczka, uczestniczka tegorocznych warsztatów Imagine Cup.

W szkoleniu uczestniczyło 90 osób. Studenci, którzy wzięli udział w ankiecie ewaluacyjnej warsztatów, ocenili jakość prezentowanych treści na 3,83 punktów w 4-stopniowej skali. Podczas warsztatów studenci tworzyli także krótkie filmiki konkursowe – zwycięskie wideo można obejrzeć pod tym linkiem.

W ubiegłym tygodniu partnerzy inwestycyjni Imagine Cup spotkali się z wybranymi drużynami podczas drugiej rundy procesu akceleracji biznesowej. Najbardziej zaangażowane zespoły otrzymały konkretne propozycje wsparcia kapitałowego ich projektów.

Podczas kwietniowych finałów krajowych Imagine Cup 2015 w Warszawie uczestnicy będą mogli bliżej zapoznać się projektem Knoocker, porozmawiać z jego twórcami i dowiedzieć się, jak wyglądała ich droga do komercjalizacji rozwiązania.

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.