Poradnik: Kiedy aktualizacje psują sprzęt

Aktualizacje są dobre: wprowadzają nowe funkcje, zwiększają stabilność i poprawiają bezpieczeństwo – teoretycznie. W praktyce jednak sporo aktualizacji więcej problemów generuje, niż ich rozwiązuje. Smartfon się zacina, na NAS-ie nie działają usługi, a ruter spowalnia transfer danych.Producenci zazwyczaj nie dają żadnych gwarancji na aktualizacje. Co więc robić?

Wielu kłopotów da się łatwo uniknąć – wystarczy trochę cierpliwości. Zwłaszcza w przypadku urządzeń z Androidem wskazane jest, aby zaczekać z aktualizacją na reakcje innych użytkowników, którzy potwierdzą, czy wszystko działa. Jeśli nadal występują problemy, należy utworzyć backup i przywrócić urządzeniu ustawienia fabryczne. System Google’a zawsze daje możliwość powrotu do starszej wersji lub uaktualnienia do szybszej wersji alternatywnej. Apple przez dość długi okres zapewnia wsparcie dla starszych urządzeń. Ale te czasem okazują się przytłoczone przez nowy system,
szczególnie jeśli pamięć jest pełna. Tutaj także często pomaga reset urządzenia i zwolnienie miejsca w pamięci. Choć Apple nie przewiduje możliwości downgrade’u do starszej wersji iOS, niekiedy jest to możliwe.
W przypadku pecetów z Windows od czasu wprowadzenia Patch Tuesdays jest mniej kłopotów z aktualizacjami niż dawniej. Niemniej jednak proces może się zawiesić lub spowodować problemy z komputerem. Dzięki przywracaniu systemu zdołamy jednak szybko cofnąć się w czasie. W przypadku elektroniki użytkowej nie mamy takiego wyboru: usieciowione telewizory czy odtwarzacze Blu-ray same aktualizują swój firmware – jednak kłopoty z aktualizacją są dość rzadkie. Podczas aktualizacji serwera NAS mogą pojawić się podobne trudności jak w przypadku telefonów komórkowych: stary sprzęt nie zawsze radzi sobie z nowym oprogramowaniem. Jak wbrew woli producenta przywrócić starszą wersję.

Przyspieszanie Androida

Mimo że najnowsze wersje Androida na ogół działają szybciej niż starsze, telefon z Androidem po aktualizacji może się zacinać. Powodem jest to, że aplikacje i nowy system zapełniają wewnętrzną pamięć, co spowalnia działanie. Najbardziej szkodzi duża liczba zainstalowanych programów, która sprawia, że bufor androidowej maszyny wirtualnej Dalvik puchnie. Po akcji oczyszczania Android zwykle działa lepiej.

1) Zabezpieczanie danych

Książkę adresową, wiadomości SMS i dziennik połączeń zabezpieczysz na karcie SD swojego telefonu przy użyciu aplikacji Super Backup. Następnie podłącz smartfon za pomocą kabla USB do komputera i z karty SD telefonu skopiuj katalog »DCIM« ze zdjęciami oraz wszystkie katalogi, w których znajdują się twoje dane – w tym »Download«, »Music« i utworzony przez aplikację Super Backup katalog »SmsContactsBackup«.

2) Przywracanie ustawień fabrycznych

W menu »Ustawienia | Osobiste | Kopia i kasowanie danych« swojego telefonu znajdziesz opcję »Ustawienia fabryczne«. Usuwa ona wszystkie zainstalowane aplikacje i ustawienia użytkownika. Można tam również określić, aby karta SD ze zdjęciami, muzyką itd. także została wyczyszczona – przydatne, kiedy potem chcesz skopiować na nią tylko wybrane dane. Pamięć smartfonu nie jest wówczas przepełniona już zaraz po instalacji.

3) Tylko niezbędne aplikacje

Kreator instalacji nowych wersji Androida oferuje po resecie opcję »Przenieś do tego telefonu aplikacje, ustawienia i inne dane, których kopie zapasowe zostały uprzednio zapisane na Twoim koncie Google«. Aby uzyskać najwyższą możliwą wydajność w starszym sprzęcie, dezaktywuj tę opcję. W przeciwnym razie za jednym zamachem zainstalowane zostaną wszystkie zapisane wcześniej aplikacje, a pamięć wewnętrzna i bufor maszyny Dalvik zostaną zapchane jak wcześniej. Zainstaluj ręcznie tylko te programy, z których rzeczywiście często korzystasz. Wszystkie aplikacje, które były dotychczas instalowane na tym koncie, znajdziesz w sklepie Play w zakładce »Moje aplikacje | Wszystkie«. Dane telefoniczne przywrócisz, kopiując z powrotem utworzony przez Super Backup w punkcie pierwszym katalog. Ważne zdjęcia i muzykę łatwo skopiujesz na telefon za pomocą windowsowego Eksploratora plików.

Zastępowanie Androida

Kiedy twój smartfon po aktualizacji – do najnowszej wersji firmware’u – nie działa tak płynnie jak wcześniej, to dobry moment, aby przesiąść się na odchudzony, niestandardowy ROM. Często działa on bardziej płynnie niż firmware producenta – na przykład instalator edycji CyyanogenMod na obsługiwanych urządzeniach (jak Samsung Galaxy S III) sprawia, że przesiadka jest łatwiejsza niż downgrade do starszego oryginalnego oprogramowania.

1) Przygotowania

Po pierwsze należy utworzyć kopię zapasową danych, np. tak jak opisaliśmy na poprzedniej stronie. Trzeba też sprawdzić, czy w razie niepowodzenia będzie możliwość powrotu do firmware’u producenta – w smartfonach Samsunga można użyć narzędzia Odin (goo.gl/ZcE6fW). Uwaga: W przypadku instalacji firmware’u innej firmy gwarancja wygasa.

2) Instalacja aplikacji CynaogenMod

W ustawieniach swojego telefonu włącz opcję »Zabezpieczenia | Nieznane źródła«. Następnie w przeglądarce w smartfonie wprowadź adres get.cm/app i zainstaluj pobrany plik APK. Uruchom aplikację i postępuj zgodnie z instrukcjami.

3) Zastosowanie instalatora z Windows

Na komputerze z Windows otwórz stronę get.cm i uruchom pobrany z niej plik MSI. Na żądanie programu podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB. Odpowiednie pliki zostaną automatycznie pobrane i zainstalowane na telefonie. Po restarcie na twoim telefonie będzie działać najnowsza obsługiwana wersja CyanogenMod. Aplikacje najlepiej zainstalować od nowa, ale tylko te, których rzeczywiście potrzebujemy. W sklepie Play w zakładce »Moje aplikacje | Wszystkie« znajdziesz wszystkie instalowane wcześniej programy.

Przywracanie Windows

Aktualizacje systemu Windows obecnie rzadko powodują problemy. Jeśli jednak tak się stanie, dzięki wbudowanej funkcji przywracania systemu można aktualizację cofnąć – nawet jeśli komputer nie uruchamia się normalnie.

1) Uruchamianie w trybie awaryjnym

Instalacja dużych aktualizacji może trwać nawet dłużej niż godzinę. Tylko jeśli proces aktualizacji się zawiesi lub komputer nie odpowiada, należy skorzystać z poniższych wskazówek. Wyłącz komputer przez długie przytrzymanie przycisku włącznika. Następnie włącz go ponownie i tuż po pojawieniu się komunikatu BIOS-u wciśnij klawisz [F8]. W wyświetlonym menu startowym wybierz »Tryb awaryjny«.

2) Przywracanie systemu

W polu wyszukiwania w »Panelu sterowania« wpisz »Przywracanie systemu« i kliknij pozycję »Przywróć pliki i ustawienia systemowe z punktu przywracania«. W kreatorze wybierz punkt przywracania z chwili, kiedy system działał dobrze, i uruchom proces przywracania. Podczas jego działania usuwane są tylko aktualizacje i zainstalowane programy. Pliki użytkownika pozostają nietknięte.

3) Ręczna instalacja aktualizacji

Otwórz »Panel sterowania | Windows Update | Zmień ustawienia« i w polu »Aktualizacje ważne« wskaż »Pobierz aktualizacje, ale pozwól mi wybrać, czy je zainstalować«. Kliknij link wskazujący liczbę dostępnych aktualizacji, a następnie przycisk »Zainstaluj aktualizacje«. Jeśli instalacja aktualizacji się zawiesi, w Internecie wyszukaj jej numer KB i możliwe rozwiązania problemu. Jeśli to konieczne, można powrócić do wybranego w poprzedniej poradzie punktu przywracania systemu. Jeśli wszystko działa bez zarzutu, wówczas polecamy korzystanie z automatycznych instalacji aktualizacji.

Oszukiwanie serwera NAS

Jeśli po aktualizacji systemu serwera NAS występują problemy, zazwyczaj nie ma prostej drogi do przywrócenia jego starszej wersji. Pokazujemy, jak oszukać system w serwerach Synology, by umożliwić downgrade. W tym celu należy w pliku konfiguracyjnym linuksowego systemu NAS-a wprowadzić niższy numer wersji niż ten, do którego chcemy powrócić. W efekcie uzyskamy możliwość „aktualizacji” do starszej wersji.

1) Pobieranie firmware’u

Zaloguj się do interfejsu webowego serwera NAS jako użytkownik „admin” i w »Panelu sterowania« w zakładce »System | Aktualizacja i przywracanie« sprawdź, jaka wersja systemu jest aktualnie zainstalowana. W zakładce »System | Terminal i SNMP« uruchom usługę SSH. Wejdź na stronę www.synology.com/pl-pl/support/download i wybierz model swojego urządzenia. Klikając »Release Note« sprawdź numer wersji poprzedzającej zainstalowaną na twoim urządzeniu, a następnie z sekcji »All DSM Versions« pobierz odpowiednie dane.

2) Zmiana numeru wersji

Uruchom PuTTY (goo.gl/9hEblx), aby zalogować się do wiersza poleceń systemu operacyjnego NAS-a. W polu »Host Name« wpisz adres IP swojego serwera i kliknij »Open«. W linii »login as:« wpisz »root« (nie »admin«!), a następnie swoje hasło administratora. Wydając polecenie »mv /etc.defaults/VERSION /volume1/public«, przeniesiesz plik konfiguracyjny »VERSION« (bez rozszerzenia) z ukrytego systemu plików do katalogu, który jest dostępny z poziomu komputera z Windows. W komputerze otwórz udział sieciowy »public« na swoim serwerze NAS i utwórz kopię zapasową pliku »VERSION«, a następnie otwórz go w programie Notepad++ (goo.gl/Kubo77). Uwaga, edytor wbudowany w Windows może popsuć format pliku! Zmień zawartość pól »major-« i »minorvesion«, »buildnumber« oraz »builddate« na dane poprzednika wersji DSM, która została pobrana w pierwszym kroku. Odpowiednie informacje są dostępne na stronie Synology po kliknięciu odnośnika »Release Note«. Zapisz plik i upewnij się, że Notepad++ nie dodał mu rozszerzenia TXT. Jeśli tak, usuń je. Następnie wróć do NAS-a i wiersza poleceń. Wpisz i uruchom polecenie »mv /volume1/public/VERSION /etc.defaults/«, aby przenieść zmieniony plik z powrotem we właściwe miejsce.

3) Uruchamianie downgrade’u

W tej chwili zakładka »Aktualizacja DSM« w Panelu sterowania systemu NAS wskazuje starszą wersję. Kliknij przycisk »Ręczna aktualizacja DSM« i wskaż pobrany plik PAT. Następnie zresetuj system, przywracając ustawienia fabryczne. W tym celu naciśnij i przez cztery sekundy przytrzymaj (wyprostowanym spinaczem biurowym) znajdujący się na tylnej ściance przycisk Reset, aż usłyszysz dźwięk. Jeśli NAS działa prawidłowo, operacja się powiodła. Jeśli nie, przytrzymaj ponownie przycisk Reset przez cztery sekundy i po usłyszeniu sygnału – kolejne cztery sekundy. Następnie zainstaluj system od nowa za pomocą zainstalowanego na komputerze programu Synology Assistant.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.