Terry Pratchett będzie żył wiecznie w Sieci

12 marca, w wieku 66 lat zmarł Terry Pratchett. Miliony fanów pisarza z całego świata organizują najprzeróżniejsze happeningi, żeby uczcić pamięć o swoim ulubionym autorze. Jednym z pomysłów nosi nazwę GNU Terry Pratchett. Dzięki niemu Internet wzbogaci się o odrobinę Świata Dysku.

Wszystko zaczęło się w subreddicie /r/Discworld, kiedy jeden użytkownik zacytował fragment książki Pratchetta pt „Piekło Pocztowe”:

Jego imię brzmi w kodzie, w wietrze pośród olinowania, w przesłonach. Słyszałaś kiedyś powiedzenie „Człowiek naprawdę nie umarł, dopóki powtarzane jest jego imię”?

W książce chodzi o Johna Dearharta – ojca komunikacji sekarowej, za pomocą której bohaterowie Świata Dysku komunikują się ze sobą na duże odległości. Operatorzy wież sekarowych przesyłają sobie w nocy kod: GNU John Dearhart. I nie chodzi tu o darmowy system operacyjny (GNU to Nie Unix), chociaż to ewidentne nawiązanie. GNU w Świecie Dysku to część kodu, dzięki któremu wiadomości są przesyłane. G oznacza, że wiadomość musi być podana dalej, N, że nie zostanie zapisana, a U, że jeśli wiadomość dojdzie do końca linii, musi zostać przesłana z powrotem. I tak właśnie John Dearhart krąży po swoim wynalazku, ponieważ „Człowiek naprawdę nie umarł, dopóki powtarzane jest jego imię”.

Przeniesienie jednego z zakręconych pomysłów Pratchetta do naszego świata to świetny sposób na uczczenie pamięci swojego ulubionego autora. Tak właśnie powstało hasło „GNU Terry Pratchett”, które rozprzestrzenia się po Sieci z prędkością światła (tego na Dysku). Hasztagi na Twitterze, statusy na komunikatorach, wpisy na Facebooku, publikowane są przez miliony ludzi, jednak po jakimś czasie to zniknie. Jednak na Reddicie, pojawił się pomysł na formę upamiętnienia pisarza. Administratorzy stron internetowych umieszczają m. in w źródłach swoich stron komentarz „GNU Terry Pratchett” zapewniając tym samym, że jego imię będzie krążyć. Powstała nawet specjalna wtyczka dla WordPressa, dzięki której każdy może dodać taki komentarz do swojego bloga automatycznie.

Dodawanie kodu do większości platform zostało już oczywiście opisane szczegółowo na Reddicie, okazuje się, że Świat Dysku był bardzo popularny wśród programistów. Instrukcje znajdziecie tutaj: https://www.reddit.com/r/discworld/comments/2yt9j6/gnu_terry_pratchett/ gotowe skrypty znajdziecie na http://www.gnuterrypratchett.com/ GNU Terry Pratchett

0
Źródło: reddit
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.