Windows 10 i USB 3.1 Typ C

Wiadomo już oficjalnie, że Windows 10 będzie między innymi oferował obsługę połączeń poprzez sloty USB 3.1 Typ C. Co to oznacza w praktyce?

Złącze USB 3.1 typu C wsławiło się chyba przede wszystkim tym, że będzie… wygodne. Po raz pierwszy nie będziemy musieli zastanawiać się, którą stroną obrócić wtyczkę kabla, żeby włożyć go do slotu USB – niezależnie od tego, jak obrócimy wtyczkę i którego końca kabla użyjemy, będzie pasować. Do tego jeszcze bardzo szybki transfer, nawet do 10 Gb/s.

Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania nowy typ USB. Wiadomo, że Windows 10 wprowadzi obsługę trybu USB Dual Role, co pozwoli na realizację wielu naprawdę ciekawych scenariuszy, takich jak podłączanie poprzez USB 3.1 Type C do tabletu, laptopa czy nawet smartfona różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych. Mało tego, to samo złącze pozwoli też na podpięcie dodatkowego, zewnętrznego wyświetlacza. Warto też dodać, że nowe złącze może przesyłać prąd o mocy nawet 100 W.

Cóż, pozostaje nam poczekać na to, jak możliwości oferowane przez USB 3.1 Typ C zostaną wykorzystane przez producentów akcesoriów i oczywiście samych „jednostek głównych”, takich jak komputery, tablety czy smartfony. Wygląda jednak na to, że świat akcesoriów po pojawieniu się Windows 10 na rynku będzie ciekawszy, niż kiedykolwiek przedtem.

0
Źródło: Neowin.net
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.