Xiaomi sprzedaje smartfona pełnego malware’u

Co gorsza, chodzi o flagowy model Mi4.

Już w zeszłym roku Xiaomi stało się bohaterem skandalu, kiedy okazało się, że oprogramowanie zainstalowane w smartfonach tej firmy kradnie dane użytkowników i przesyła je na serwery znajdujące się w Chinach. I niestety, to nie była ostatnia tego typu wpadka.

Najnowsze doniesienia firmy Bluebox, zajmującej się badaniem bezpieczeństwa danych w rozwiązaniach mobilnych, mówią bowiem o znalezieniu w smartfonie Xiaomi Mi4, importowanym z Chin, paczki aplikacji szpiegujących albo wyświetlających niechciane reklamy na urządzeniu. Należą do nich takie aplikacje jak Yt Service, PhoneGuardService oraz AppStats. Pierwsza z nich służy głównie do pokazywania niechcianych reklam, natomiast dwie ostatnie określono jako trojany, mogące przyczynić się do bardzo łatwego przejęcia kontroli nad smartfonem lub też doinstalowania mu kolejnych niechcianych aplikacji.

Dodatkowo wersja Androida, którą posługuje się Xiaomi Mi4, została specjalnie przygotowana przez tego producenta i nie jest uwierzytelniona przez Google. Znaleziono w niej wszystkie siedem głównych luk, jakie są obecnie znane w tym systemie operacyjnym.

Xiaomi nie skomentowało na razie tych doniesień.