Co piąty Polak rozważa wyjazd za granicę

Statystyczny Kowalski przepracowuje 40% swojego życia. Rozwój technologii i otwarte granice sprawiły, że dziś dużo częściej niż kiedyś rozważa się emigrację - myśli o niej aż 20% Polaków aktywnych zawodowo. Ale zanim spakuje się walizki warto spojrzeć na regiony Polski, w których pracownicy z sektora IT są najbardziej pożądani.

Według danych raportu „Migracje zarobkowe Polaków1” przygotowanego przez Work Service aż 20% osób aktywnych zawodowo rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku. Połowa z nich to osoby w wieku 25-45 lat. Wyższe zarobki kuszą 84% respondentów, a co trzecia osoba deklaruje chęć wyjazdu w poszukiwaniu lepszego standardu życia. Do najbardziej pożądanych kierunków należą Niemcy, Holandia i Wielka Brytania.

Dokąd powinien skierować swe kroki informatyk? Najbardziej intratne posady znajdują się na północy Europy. Według danych Eurostat3 najwięcej ofert pracy dla specjalistów ICT znajdziemy na Islandii, gdzie aż 14% firm poszukuje pracowników w tym sektorze. W Finlandii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu – 12 procent. Jeśli poszukujemy ciepłego klimatu, o pracę może być trudniej. Najmniej ofert notuje się we Włoszech oraz Rumunii – jedynie 4% firm potrzebuje informatyków.

W całej Unii Europejskiej średnio 8% firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów ICT; w Polsce współczynnik ten wynosi tyle samo.
Nie jesteśmy więc, jak mogłoby się wydawać, na szarym końcu Europy. W Polsce sektor informatyczny działa prężnie. Intensywnie rozwijają się zarówno placówki zagranicznych korporacji, jak i przedsiębiorstwa z wyłącznie polskim kapitałem. Dla przykładu: w 2013 roku Hicron zatrudniał 179 pracowników, pod koniec 2014 było nas już 223. Do końca tego roku planujemy zwiększyć zatrudnienie do niemal 300 osób. Cały czas poszukujemy nowych specjalistów, a rekrutację prowadzimy w zasadzie w trybie ciągłym – podsumowuje Sylwia Wieteska, HR Specialist w Hicron.

Jeśli zatem nie pociąga nas Skandynawia, dokąd w Polsce powinniśmy się udać? Najwięcej specjalistów ICT poszukuje się w województwie mazowieckim- jak podaje Główny Urząd Statystyczny5, aż 8,5 % firm zatrudnia lub planuje zatrudnić pracowników tego sektora. Drugie miejsce przypadło w udziale dolnośląskiemu z wynikiem 5,7% a trzecią lokatę uzyskało małopolskie, gdzie 4,7 % firm intensywnie poszukuje informatyków. Najmniej atrakcyjne dla informatyków rejony to województwo opolskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie i świętokrzyskie.

Nie tylko region jest jednak istotny, ale też wielkość firmy. Jak podaje bowiem GUS kłopot z zatrudnieniem specjalistów IT mają największe firmy – te zatrudniające powyżej 250 pracowników. W średnich firmach (50-249 zatrudnionych) problem z obsadzeniem stanowisk notuje jedynie 2,5 procent respondentów. Warto zatem przeglądać oferty największych graczy na rynku.

Dodatkowo w trakcie poszukiwania pracy można zwrócić uwagę na specyfikację branży. –Według danych GUS – co oczywiste – najwięcej ofert pracy dla informatyków pochodzi z sektora ICT, aż 40%. Niewiele mniej – 38,5 %, to etaty w branży informacyjno-komunikacyjnej. Na trzecim miejscu uplasowały się finanse i ubezpieczenia (24 %). Warto wspomnieć, że jest to jeden z szybciej rozwijających się sektorów biznesu, gdzie nowe technologie są agregowane niemal w pierwszej kolejności. W ślad za tym podąża popyt na informatyków – mówi Sylwia Wieteska z Hicron.
0
Źródło: Hicron - materiały prasowe
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.