24 proc. osób utraciło kopie zapasowe swoich danych

W ostatnich dniach pojawiły się informacje o fali ataków w polskim segmencie Internetu, w których cyberprzestępcy podszywając się pod Pocztę Polską dostarczają do komputerów ofiar szkodliwy program szyfrujący dane i żądający okupu za ich przywrócenie. Podstawową radą w odniesieniu do tego typu zagrożeń jest posiadanie aktualnej kopii zapasowej, jednak sam fakt jej regularnego tworzenia nie wystarczy - należy także zadbać o jej odpowiednie przechowywanie. Badanie przeprowadzone wspólne przez Kaspersky Lab oraz B2B International ujawniło, że niemal jeden na czterech użytkowników (24%), którzy przechowują kopie zapasowe swoich danych na nośnikach fizycznych, ostatecznie je stracił.

Badanie pokazuje, że chociaż zdecydowana większość (92%) respondentów przechowuje na swoich urządzeniach informacje poufne – takie jak prywatna korespondencja, zdjęcia, hasła oraz dane finansowe – mniej niż jedna trzecia myśli o tworzeniu kopii zapasowych na wypadek utraty danych. 29% użytkowników nie zastosowało żadnych środków bezpieczeństwa do ochrony tych zasobów, podczas gdy 11% nie zamierza również stosować ich w przyszłości.

Wyniki badania zwracają także uwagę na fakt, że wykonywanie kopii zapasowych plików nie zawsze stanowi zabezpieczenie na wypadek ich utraty. Największą popularnością cieszą się fizyczne nośniki danych, takie jak dyski twarde i pamięć flash: 87% respondentów przechowuje swoje kopie zapasowe na takich nośnikach, podczas gdy jedynie 12% korzysta z usług w chmurze. Jednak spośród osób, które preferują fizyczne nośniki danych, prawie jeden na czterech użytkowników (24%) doświadczył bezpowrotnej utraty danych, ponieważ urządzenie pamięci masowej zostało zgubione, skradzione lub uległo uszkodzeniu.

„Tworzenie kopii zapasowych do dobry sposób na zapewnienie bezpieczeństwa informacji. Optymalnym sposobem na ochronę ważnych danych jest przechowywanie ich w zaszyfrowanych folderach, zarówno na fizycznych nośnikach, jak i w chmurze. W ten sposób dane będą chronione, nawet w przypadku tak mało prawdopodobnych zdarzeń, jak globalna przerwa w działaniu Internetu czy zniszczenie budynku, w którym znajduje się dysk twardy” – powiedziała Elena Karczenko, szefowa działu odpowiedzialnego za zarządzanie produktami konsumenckimi, Kaspersky Lab.

Pełne wyniki badania, którego wyniki wykorzystano w tej informacji, są dostępne na stronie http://r.kaspersky.pl/vdBib.

0
Źródło: Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.