Arrows NX F-04G – smartfon ze skanerem tęczówki

Autoryzacja danych odciskiem palca wydaje się dobrą alternatywą dla tradycyjnych kodów PIN i haseł, jednak nie jest to w 100% bezpieczna metoda. Fujitsu uważa, że odcisk kciuka może zostać zdjęty i wykorzystany przez cyberprzestępców, dlatego w swoim nowym smartfonie zastosował inne rozwiązanie.

Przy współpracy z największym, japońskim operatorem komórkowym – NTT DoCoMo – Fujitsu opracowało technologię autoryzacji opartej na skanowaniu tęczówki użytkownika. Prototyp został zaprezentowany wcześniej na targach MWC 2015. Urządzenie składające się z miniaturowej diody LED i kamerki termowizyjnej waży zaledwie 1 gram i może być łatwo zaimplementowane do innych smartfonów.

Pierwszym smartfonem, który wykorzystuje ową technologię jest Arrows NX F-04G dostępny wyłącznie w sieci NTT DoCoMo. Telefon posiada 5,2-calowy ekran o rozdzielczości WQHD, dwa aparaty o rozdzielczości 21,5-megapikseli i 2,4-megapikseli, moduł NFC i baterię o pojemności 3120 mAh. Całość działa pod kontrolą Androida. Smartfon ma kosztować około 460 dolarów jednak nie planuje się jego ekspansji na rynek światowy.

Algorytm identyfikujący użytkownika po wzorze tęczówki został opracowany w kalifornijskiej firmie Delta ID. Według producenta błąd odczytu może wystąpić w 1 na 100 000 przypadków. Proces skanowania tęczówki trwa około 1-2 sekund.

0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.