Chińczycy stworzą fabrykę, w której główną siłą roboczą będą… roboty!

Shenzen Evenwin Precision Technology Co chce przetestować kilka nowych pomysłów w jednej ze swoich fabryk. Co powiecie na to, aby 90% dotychczasowych pracowników zastąpiły roboty?

Chińscy właściciele fabryk coraz chętniej patrzą w stronę robotyzacji procesu produkcyjnego. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywiście prosta: roboty pracują wydajniej, a więc w dłuższym okresie: taniej. Shenzen Evenwin Precision Technology Co szacuje, że redukując ludzką załogę w swojej fabryce z 1800 osób do zaledwie 200, a brakujących pracowników zamieniając na roboty pracujące przy taśmie produkcyjnej, będą w stanie zarobić na niej w skali roku 322 miliony dolarów.

Od września 2014 505 fabryk z okręgu Dongguan zainwestowało ok. 677 milionów dolarów właśnie w nowe rozwiązania z dziedziny robotyki, które docelowo mają zastąpić ok. 30 tysięcy ludzkich pracowników. A to dopiero początek, Larry Page, Bill Gates i inni ostrzegają nas już od jakiegoś czasu, że nadejdą czasy, w których roboty zabiorą miejsca pracy milionom ludzi na całym globie. Miejmy nadzieję, że do tego czasu politycy będą w stanie przygotować swoje kraje na nadchodzące zmiany sytuacji gospodarczej, które w tak szybkim tempie narzucane są przez nowe technologie.

0
Źródło: scmp
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.