I/O 2015, czyli co nowego u Google’a?

Oto podsumowanie najważniejszej, corocznej konferencji internetowego giganta.

Konferencja zaczęła się od przemówienia Sundara Pichai, który powitał wszystkich zgromadzonych gości. I po dość długiej i kwiecistej mowie powitalnej, ilustrującej jak Google zmienił świat i metody komunikacji i wymiany informacji poprzez swoje usługi, przeszedł do rzeczy. Na początku zaprezentowano usługę HBO Go na wszystkie platformy zgodne z Google Play oraz Chrome (Apple niedawno zaprezentował to samo) oraz, co z pewnością zainteresuje nas w dużo większym stopniu, nową wersję Androida, oznaczonego literką „M”.

Android M, tak jak sugerowały plotki, pozwoli nam na wygodne zarządzanie uprawnieniami aplikacji. To oznacza, że możemy zablokować aplikacji dostęp do wybranych informacji (aparat, geolokalizacja, skrzynka SMS, i tak dalej), nawet jeżeli jej twórca zaznaczył, że jego aplikacja takiego dostępu wymaga. Co więcej, gdy aplikacja po raz pierwszy będzie chciała skorzystać z danego zasobu, zawsze się najpierw zapyta o to użytkownika. Ten pomysł znamy już z Windows 8 i cieszymy się, że Google go skopiował.

W systemie Android M deweloperzy będą mogli wykorzystywać przeglądarkę Chrome jako swego rodzaju pomost pomiędzy tym, co oferują aplikacje natywne a tym, co jest ujęte w standardach webowych. Innymi słowy, aplikacje webowe będą mogły przypominać aplikacje natywne. Usprawnione też zostanie obsługiwanie hiperłączy: Android będzie mógł sam rozpoznać w jakiej aplikacji dane hiperłącze najlepiej otworzyć.

Nowy Android to też nowy system płatności, nazwany po prostu Android Pay. Ma być on bardzo bezpieczny (żadne nasze dane finansowe nie są udostępniane osobom trzecim, a wyłącznie firmie Google, który będzie służył jako pośrednik). Android Pay będzie miał otwarte API, co oznacza, że aplikacje firm trzecich również będą mogły z niego skorzystać. Android Pay nie będzie wymagać Androida M, wystarczy Android KitKat lub nowszy.

Android M to też (nareszcie!) ustandaryzowana obsługa czytników linii papilarnych. Co prawda na rynku są już dostępne urządzenia z Androidem i owym czytnikiem, ale każde z nich wykorzystuje swoje własne rozwiązanie. Dzięki unifikacji, owe czytniki będą mogły być wykorzystywane przez usługi Play a także inne aplikacje, które wymagają od użytkownika dodatkowej autoryzacji.

Ostatnią nowością to też nowa systemowa funkcja o nazwie Doze. Ta w inteligentny sposób będzie zarządzała zadaniami działającymi w tle. Jeżeli telefon leży na biurku i jest nieużywany, procesy w tle będą rzadziej odświeżane by oszczędzać akumulator. Jeżeli jest w użyciu, powiadomienia będą realizowane w czasie rzeczywistym. Ma to w znaczący sposób wydłużyć czas pracy na akumulatorze. Android M wprowadza też natywną obsługę złącza USB Typ C i wszystkich jego możliwości.

Rzecz jasna, nowy system to też dziesiątki drobniejszych dodatków, takie jak wygodniejszy mechanizm zaznaczania tekstu czy nowe, wygodniejsze suwaki do regulacji głośności.

Android Wear

Tu niestety pokazano dużo mniej nowości. Android Wear wprowadza ustandaryzowaną obsługę gestów ruchowych oraz nieco zmodyfikowany launcher, choć nie zabrakło jednego, bardzo ciekawego usprawnienia: tryb „always on” przełącza zegarek w tryb monochromatyczny bez podświetlenia, dzięki czemu aplikacje nadal mogą wyświetlać proste informacje na ekranie tegoż zegarka, zużywając przy tym znacznie mniej prądu.

Ustandaryzowano też obsługę czujników i dodano obsługę wielu kolejnych, dzięki czemu urządzenia z Android Wear będą mogły jeszcze lepiej funkcjonować jako opaski fitnessowe.

Google a Internet rzeczy

Tego nie mogło zabraknąć. Choć Google już zainwestował niemałe pieniądze w IoT (Internet rzeczy), jak chociażby w przejęcie firmy Nest, to nadal nie oferował jednego, ustandaryzowanego rozwiązania, takiego jak Windows 10 IoT. Na szczęście, to od teraz się zmienia.

Google Brillo to projekt, o którym was już informowaliśmy kilka dni temu. W dużym skrócie, jest to Android skrojony na miarę pod urządzenia o niewielkiej ilości pamięci operacyjnej. Urządzenia Brillo będą mogły wymieniać informacje między sobą za pomocą jednolitego protokołu Eave.

Google Now jeszcze inteligentniejszy

Pokaz Google Now zrobił na nas duże wrażenie, zanim sobie nie przypomnieliśmy, że ów wirtualny asystent, podobnie jak jego konkurencja, jest w Polsce bardzo ograniczony. Obsługiwane rynki będą mogły cieszyć się nową funkcją Now on Tap, która doskonale rozumie kontekst zadawanego pytania na podstawie tego, co aktualnie wykonujemy na telefonie.

Przykładowo, pokazywano, jak podczas odtwarzaniu utworu autorstwa Skrillexa w aplikacji Spotify wystarczyło zadać Google Now pytanie „jakie jest jego prawdziwe nazwisko”, a usługa bezbłędnie prezentowała odpowiedź, informując nas o tym jak Skrillex ma na nazwisko, doskonale rozumiejąc kontekst pytania. Szkoda, że Polska jest nadal traktowana przez Google’a (a także Microsoft i innych) po macoszemu…

GoPro Jump

Google nawiązał współpracę z firmą GoPro, dzięki której powstanie pierwsza konsumencka kamera rejestrująca pełny dookólny obraz. Bez problemów z synchronizacją, bez problemów z naświetleniem czy ekspozycją. Wszystko dzieje się w pełni automatycznie dzięki algorytmom opracowanym przez Google.

Google Jump nie będzie jednak zamkniętym projektem. Google jeszcze w tym roku opublikuje specyfikacje i wytyczne, jakie musi spełniać urządzenie, by być zgodne z Google Jump i móc rejestrować 360-stopniowe wideo, które może znaleźć zastosowanie, na przykład, dla posiadaczy hełmów do wirtualnej rzeczywistości.