To już oficjalne: nazwa nowego mobilnego systemu Microsoftu to Windows 10 Mobile!

Premiera systemu Windows 10 zbliża się wielkimi krokami. Najnowszy system Microsoftu jest już prawie gotowy, dlatego też gigant z Redmond postanowił usystematyzować nazewnictwo jego poszczególnych wersji.

O tym, że dziesiątka ukaże się również w wersji na smartfony wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, jednak nazwa mobilnego systemu Microsoftu do tej pory pozostawała tajemnicą. Sytuacja zmieniłą się dzisiaj – Microsoft w swoim oficjalnym komunikacie wymienia wszystkie wersje Windowsa 10, czyli:

  • Windows 10 Home – wersja przeznaczona dla użytkowników domowych. Zawiera asystenta głosowego Cortana, przeglądarkę Edge, Continuum, Windows Hello i resztę wbudowanych aplikacji Microsoftu
  • Windows 10 Pro – projektowany z myślą o małych firmach, ma zawierać narzędzia pomocne przy zarządzaniu małą firmą. Wersja Pro otrzyma aktualizację o nazwie Windows Update for Business, która ma pomóc administratorom w sprawowaniu szczegółowej kontroli systemu i jego aktualizowania.
  • Windows 10 Enterprise – dedykowany dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Zawierać będzie zaawansowane narzędzia z dziedziny bezpieczeństwa sieciowego oraz oferować będzie długoterminowe wsparcie od Microsoftu.
  • Windows 10 Education – wersja, która trafi do szkół i uczelni wyższych. Studenci i uczniowie będą mogli prawdopodobnie uzyskać tą wersję systemu bezpłatnie.
  • Windows 10 Mobile – wersja dla smartfonów i tabletów, przeznaczona dla użytkowników domowych. Windows 10 Mobile oferować będzie wsparcie dla Continuum i zawierać będzie dotykową wersję pakietu Office.
  • Windows 10 Mobile Enterprise – dedykowana dla urządzeń firmowych. Od wersji Windows 10 Mobile ma różnić się mechanizmami bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. To dobre posunięcie ze strony Microsoftu, który pamięta o „biznesowej stronie” urządzeń mobilnych.
  • Windows 10 IoT Core – ta wersja okienek dedykowana będzie do tanich komputerów mini-pc w stylu Raspberry Pi, czy Intel Compute Stick, Arduino i reszcie urządzeń IoT.

Microsoft nadal nie podał dokładnej daty premiery oraz cen poszczególnych wersji Windowsa 10. Wiemy tylko, że przez pierwszy rok, każdy kto będzie chciał wypróbować Windowsa 10 będzie mógł zrobić to całkowicie za darmo.

0
Źródło: Neowin
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.