Western Digital My Cloud EX4100

Godny polecenia, ale czy domowy?

Zapewne nie wszyscy kojarzą z markę WD z NAS-ami, a jeśli już to bardziej z dyskami montowanymi wewnątrz (WD Red) niż z samymi serwerami. Producent jednak od wielu lat ma w swojej ofercie zarówno domowe, jak i przeznaczone dla biznesu rozwiązania do przechowywania danych. Dotychczas jednak były to zwykle mniej rozbudowane funkcjonalnie maszyny niż w przypadku tak popularnych i często przez nas opisywanych marek jak QNAP czy Synology. Jednak inżynierowie Western Digital nie próżnują, a amerykańskie serwery NAS zyskują coraz to nowe możliwości.

Model EX4100, który trafił w nasze ręce, był wyposażony w cztery dyski serii Red, każdy o pojemności 4 TB. W konfiguracji RAID 5 bez napędu zapasowego (spare) daje to ok. 12 TB na dane użytkowników (1/4 całkowitej pojemności przeznaczona jest na przechowywanie informacji o parzystości). Dyski montowane są bez użycia żadnych narzędzi, po prostu wsuwa się je bezpośrednio w slot (bez saneczek czy kieszeni) – jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy trzeba szybko wymienić uszkodzony napęd. Niestety uniemożliwia to montaż napędów 2,5-calowych, jeśli chcielibyśmy zamontować w serwerze 2,5-calowy dysk SSD, trzeba go najpierw umieścić w obudowie (saneczkach) formatu 3,5 cala. W NAS-ie brak jest zamka uniemożliwiającego niepowołany dostęp do napędów, trochę szkoda choć takiego zabezpieczenia nie spotkamy też w niedużych serwerach Synology. Znajdziemy je w wyższych modelach QNAP-a czy Fujitsu.

Mimo tego EX4100 to sprzęt, który wybiorą raczej firmy niż użytkownicy domowi, tak ze względu na możliwości jak i cenę – w opisywanej konfiguracji sprzęt kosztuje ok. 6300 zł, jednak prawie połowę jego wartości stanowią dyski (4x 4 TB). Funkcjonalnie WD goni liderów i znajdziemy w nim niemal wszystkie rozwiązania, które spotykamy w serwerach popularnych marek. I tak obok serwera CIFS, FTP, WWW czy DLNA producent zadbał też o klienta domeny Active Directory, inicjator iSCSI, serwer NFS i WebDAV, szyfrowanie danych 256-bitowym kluczem AES, obsługę lokalnych i sieciowych zasilaczy UPS czy wreszcie dostęp przez SSH, zaawansowane funkcje backupu i drugi interfejs Ethernet.Serwer WWW nie jest niestety tak konfigurowalny jak w QNAP-ie czy Synology (przynajmniej nie przez interfejs webowy), ale cieszy fakt, że użytkownik może zainstalować kilka popularnych aplikacji do zarządzania treścią. Bardziej zaawansowani użytkownicy, uzyskując dostęp przez konsolę, będą w stanie dostosować konfigurację serwera do własnych potrzeb i zainstalować na nim mniej standardowe usługi.

Prócz wspomnianych funkcjonalności WD oferuje też coś czego próżno szukać w sprzęcie konkurencji dedykowanym dla segmentu SOHO, czy nawet SMB – wyposażony jest w drugi, zapasowy zasilacz, który zapewni ciągłość pracy w przypadku awarii podstawowego. Interfejs My Cloud również ewoluuje i na obecnym etapie jest przejrzysty i bardzo łatwy w obsłudze. Mimo niewielkich niedostatków, WD ma szanse zdobyć uznanie użytkowników.

INTERFEJS

W modelu EX4100 zastosowano oprogramowanie My Cloud OS. Jest ono bardzo przejrzyste i nawet mniej doświadczony użytkownik nie powinien mieć problemów z jego obsługą. WD idzie w dobrym kierunku i poważnie walczy o zdobycie rynku SOHO.

CENTRUM PAKIETÓW

Podobnie jak Synology, QNAP i kilku innych producentów, WD umożliwia instalację na serwerze dodatkowych pakietów oprogramowania rozszerzających jego możliwości. Na razie lista pakietów jest krótka, ale będą się na niej pojawiać kolejne pozycje.

WYDAJNOŚĆ

Między innymi dzięki dwóm gigabajtom pamięci RAM, serwer WD żwawo radzi sobie z przesyłaniem danych. W tej kwestii z powodzeniem konkuruje z szybkimi NAS-ami konkurencji.

KOPIA Z APARATU

Serwer WD ma funkcję, która przydać się może fotografom. Po podłączeniu do niego aparatu cyfrowego, zdjęcia mogą zostać automatycznie skopiowane do zdefiniowanego wcześniej katalogu na NAS-ie.

Zalety trzy porty USB 3.0, szybki odczyt i zapis danych, szyfrowanie danych, intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs, zapasowe zasilanie
Wady cena
PROCESOR Marvell Armada 388 1,6 GHz (dwurdzeniowy)
PAMIĘĆ RAM 2 GB
WBUDOWANY DYSK 4x 4 TB WD Red

MOŻLIWA KONFIGURACJA

WOLUMINU

pojedynczy, JBOD, RAID 0, 1, 5, 10, 5+spare
PORTY LAN 2x Gigabit Ethernet (RJ-45)
PORTY (USB 3.0 / USB 2.0 / ESATA) 3 / 0 / 0
SERWER SMB/FTP/WEB/POCZTY/DRUKU/DLNA tak/tak/tak/nie/nie/tak
WYMIARY (WYS. × SZER.× DŁ.) 192×170×232 mm
INFO www.wdc.com
CENA ok. 6300 zł