Zortrax Inventure: nowa, świetna, polska drukarka 3D

Druk 3D to technologia, która znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie prototypowanie lub produkcja niewielkiej liczby egzemplarzy jakiegoś przedmiotu. Najczęściej z drukarek 3D korzystają inżynierowie, projektanci lub architekci, ale lista odbiorców cały czas się poszerza. Coraz więcej zapytań o drukarki dostajemy od placówek edukacyjnych, druk 3D coraz częściej stosowany jest też w medycynie czy motoryzacji — powiedział Rafał Tomasiak, CEO Zortrax i jeden z projektantów drukarki.
Zortrax Inventure: nowa, świetna, polska drukarka 3D

Inventure to urządzenie, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do technologii druku 3D kolejnym profesjonalistom. Przy tym wyróżniać się będzie znakomitym stosunkiem ceny do oferowanej jakości — dodał.

Zortrax konsekwentnie stawia na design swoich urządzeń (drukarka Zortrax M200 zdobyła nagrodę TOP DESIGN Award 2015, została też doceniona przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego), dzięki czemu drukarki są nie tylko łatwe w obsłudze, ale również wyróżniają się wyglądem. Zortrax Inventure zaprojektowano tak, by pasowała do przestrzeni biurowych, np. pracowni architektonicznych. Drukarka ma kompaktowe rozmiary, zamykaną komorę wydruku oraz intrygującą, futurystyczną stylistykę.

Zortrax Inventure

to kompaktowe urządzenie, które zapewnia bardzo wysoką jakość wydruku, dzięki zastosowaniu w nim rozwiązań do tej pory spotykanych jedynie w większych drukarkach 3D najwyższej klasy.

Nową drukarkę Zortrax wyróżniają:

  • Zamknięta obudowa z filtrem HEPA, która zapewnia bezpieczeństwo pracy.
  • Podgrzewana komora gwarantująca wysoką precyzję wymiarową oraz zapobiega deformacjom drukowanego modelu dzięki stałej temperaturze podczas druku.
  • Podwójna głowica zapewniająca jednoczesny druk z materiału podstawowego i podporowego.
  • Materiał do druku umieszczony w kartridżu zapewniającym łatwiejsze usuwanie i wymienianie go w drukarce.
  • Możliwość kontroli procesu wydruku dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi z systemem powiadomień.
  • Obszar roboczy o wymiarach 130×130×130 mm zapewniający niewielkie rozmiary urządzenia, który jednocześnie pozwala na wydrukowanie większości typowych modeli 3D bez konieczności dzielenia ich na części.

Rozpuszczalny materiał podporowy

Zortrax Inventure wykorzystuje rozpuszczalny materiał podporowy, dzięki któremu drukowane modele nie wymagają ręcznej obróbki. Materiał usuwany jest w specjalnym roztworze, w którym wszelkie podpory niepotrzebne w finalnym modelu zostają rozpuszczone w przeciągu kilku godzin. Pozwala to na druk bardziej skomplikowanych obiektów np. takich, które zawierają ruchome elementy, wymagające podpór wewnątrz swojej struktury lub o skomplikowanej geometrii.

Na potrzeby drukarki Zortrax Inventure opracowano nowy rodzaj materiału do druku – Z-ULTRAT Plus. Jest to wyjątkowo odporne na uszkodzenia tworzywo termoplastyczne sprawdzające się zarówno w prototypowaniu przemysłowym, jak i przy drukowaniu końcowych obiektów. Modele z tego materiału nadają się do przeprowadzania testów przedprodukcyjnych, ponieważ ich jakość zbliżona jest do produktów wytworzonych w technologii form wtryskowych.

Gotowe rozwiązanie

Drukarka Zortrax Inventure wyposażona jest we wszystkie elementy pozwalające zacząć pracę po wyjęciu urządzenia z pudełka i podłączeniu do prądu. W zestawie startowym znajdują się przydatne narzędzia, wanienka do rozpuszczania materiału podporowego oraz kartridż z materiałami Z-ULTRAT Plus i podporowym. Całość dopełnia oprogramowanie Z-Suite, które jest za darmo dostępne na stronie internetowej Zortrax. Program ten pozwala przygotowywać modele 3D do druku (np. przez określenie ich wielkości czy położenia na platformie drukarki) i wraz z drukarką oraz materiałami do druku stanowi zamknięty ekosystem, pozwalający na osiąganie najwyższej jakości wydruków o wysokiej precyzji.

Dostępność

Zortrax Inventure będzie dostępna w sprzedaży w Polsce i w ponad 50 krajach (w tym w USA, Niemczech, Indiach i wielu innych) na przełomie III i IV kwartału tego roku. Dokładna cena urządzenia nie jest jeszcze znana, będzie ona jednak bardzo konkurencyjna. Poprzednia drukarka firmy z Olsztyna, model Zortrax M200 została uhonorowana licznymi nagrodami, w tym dwukrotnie została nagrodzona przez największą społeczność druku 3D na świecie (3D Hubs) jako najlepsza drukarka plug&play w grudniu 2014 r. oraz w kwietniu 2015 r. jako najlepsza drukarka desktopowa.