QNAP TVS-471-i3-4G – prosta wirtualizacja

Wydajny serwer NAS dla małej i średniej firmy.

O serwerach QNAP pisaliśmy już na naszych łamach niejednokrotnie. Większości z Was nie trzeba zatem przedstawiać standardowych funkcji, jakimi dysponują te urządzenia. Dość powiedzieć, że pod marką QNAP kryją się zarówno sprzęty niedrogie, wyposażone w procesory ARM i kierowane do użytkowników domowych, jak też mocne jednostki dla biznesu napędzane przez desktopowe wersje najnowszych procesorów Intela, a ostatnio także AMD.

Dla przypomnienia tylko napiszę o standardowym pakiecie możliwości, jakimi cechują się wszystkie QNAP-y. Podstawową funkcjonalnością jest oczywiście przechowywanie danych. Podłączony do sieci serwer jest dostępny zarówno z komputerów PC wyposażonych w Windows czy Linux, jak też Maców. Wśród dostępnych protokołów znajdziemy SMB/CIFS, NFS, FTP czy AppleTalk. Dzięki temu Turbo NAS-y działają w praktycznie każdym środowisku. Standardowym wyposażeniem jest też serwer WWW oparty o Apache i baza danych MySQL. Istnieje też możliwość instalacji np. PostgreSQL czy SQL Server Express (w maszynie wirtualnej, na modelach, które obsługują wirtualizację). Ostatniego rozwiązania jednak nie polecamy, gdyż Microsoftowy serwer SQL dla większych baz danych wymaga dużej ilości pamięci RAM.

Wszystkie serwery NAS marki QNAP mają wbudowany serwer DLNA umożliwiający strumieniowanie multimediów np. do telewizorów czy urządzeń przenośnych. Alternatywnie, w środowisku urządzeń Apple, można skorzystać z serwera iTunes. Standardem są też klient i serwer VPN, antuwirus (ClamAV), serwer LDAP czy RADIUS. Wszystkie modele wyposażone są także w oprogramowanie Surveillance Station z licencją na jedną kamerę IP. Pozwala ono na stworzenie niewielkiego systemu monitoringu. Dodatkowo w App Center dostępnych jest szereg aplikacji rozszerzających możliwości serwera.

Opisywany model TVS-471 dostępny jest w dwóch wersjach: z procesorem Intel G3250 lub Core i3-4150. Do redakcji trafiła edycja z i3 czwartej generacji wyposażona w 4 GB pamięci RAM. Warto nadmienić, że w razie potrzeby pamięć można rozszerzyć do 16 GB, a jeśli komuś przestanie wystarczać zainstalowany procesor, również może go wymienić, np. na Intel Core i7 (taka operacja będzie się jednak prawdopodobnie wiązać z utratą gwarancji na sprzęt).

Do dyspozycji użytkownika są cztery gigabitowe porty LAN i dwa sloty PCIe które można zapełnić kartami rozszerzeń z kolejnymi ośmioma portami gigabitowymi lub czterema 10 GbE i czterema 1 GbE. Takie możliwości rozbudowy zwiastują ogromny potencjał TVS-471. Wykorzystując dwa połączone równolegle porty 10 GbE i dyski SSD z interfejsem SATA 6 Gb/s da się uzyskać szybkości przesyłania rzędu 2300 MB/s przy odczycie i niemal 2200 MB/s przy zapisie (pomiaro wykonane za pomocą oprogramowania IOmeter). Również liczba IOPS podczas odczytu osiąga wartości powyżej 150 tys. operacji. Porównanie wyników wydajności TVS-471 z domowymi serwerami NAS z naszego rankingu nie ma większego sensu, jako że nie mają one możliwości montażu kart 10 GbE, a co za tym idzie nie są w stanie dorównać wydajnością opisywanemu modelowi. Porównanie szybkości przesyłania z wykorzystaniem pojedynczego portu gigabitowego będzie natomiast krzywdzące dla TVS-471, gdyż wówczas to interfejs okaże się wąskim gardłem ograniczającym szybkość. Dlatego też w tej recenzji nie umieścimy wykresów porównawczych.

Opisywana wyżej moc przyda się do sprawnego działania Virtualization Station z wieloma działającymi jednocześnie maszynami wirtualnymi, odtwarzania i transkodowania w czasie rzeczywistym wideo w rozdzielczości 4K, czy po prostu obsługi bardzo dużej ilości jednoczesnych połączeń. Jak już wspomniałem, TVS-471 obsługuje wirtualizację, oznacza to, że można na nim stworzyć maszyny wirtualne i zainstalować na nich praktycznie każdy system operacyjny. Rozwiązanie takie może być bardzo przydatne w przypadku korzystania ze starego oprogramowania, które nie jest zgodne z najnowszymi systemami operacyjnymi. Wystarczy zainstalować na NAS-ie Windows XP i przenieść do niego wymagane aplikacje. Jeśli zechcemy korzystać z kilku maszyn wirtualnych na raz, będziemy musieli dokupić pamięci RAM. Standardowo montowane 4 GB mogą okazać się niewystarczające. Niemniej jednak jest to funkcja godna uwagi, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę łatwość konfiguracji i zarządzania wirtualnymi maszynami. Ponadto obszerny obraz dysku VM przechowywany jest na pojemnym NAS-ie a nie na np. niewielkim dysku SSD notebooka.

TVS-471 tak jak inne model wyposażone w port HDMI udostępnia funkcjonalność HD Station. Dzięki niej użytkownik może podłączyć do serwera monitor lub telewizor i przeglądać nagrania Surveillance Station, zarządzać serwerem, przeglądać Internet czy odtwarzać multimedia dzięki oprogramowaniu Kodi (dawniej XBMC). Jako akcesorium dostępny jest pilot zdalnego sterowania, który ułatwia poruszanie się w menu Kodi. Do serwera można oczywiście podłączyć klawiaturę i mysz. Wówczas dzięki QvPC będziemy mogli korzystać z NAS-a jak ze zwykłego peceta, wyświetlając na ekranie konsolę wirtualnej maszyny. Jak dotychczas QNAP jest jedynym producentem, który udostępnia taką funkcjonalność.

Jak zostało wspomniane wyżej TVS-471 umożliwia odtwarzanie i transkodowanie wideo w rozdzielczości 4K. Operacja odbywa się w locie, a przetworzony strumień może być przesłany do telewizora bądź urządzenia mobilnego lub odtworzony na bezpośrednio podłączonym monitorze. Serwer wyposażony jest w grafikę Intel HD, a odtwarzanie materiału 4K możliwe jest z użyciem Kodi poprzez szybki port HDMI. Oczywiście niezbędny jest też odpowiedni monitor/telewizor i kabel. Dostęp do wideo można też uzyskać poprzez File Station, Video Station i Qfile dla urządzeń mobilnych. Nawet przy wolnym połączeniu internetowym będziemy mogli płynnie odtwarzać zgromadzone na serwerze multimedia przetworzone do niższych rozdzielczości np. na tablecie czy smartfonie w zdalnej lokalizacji.

Nie zapominając o podstawowej funkcjonalności serwera, czyli o przechowywaniu danych, warto wspomnieć o zabezpieczeniu informacji. QNAP oferuje szyfrowanie całych woluminów z użyciem 256-bitowego klucza AES. Serwery maja też rozbudowane mechanizmy tworzenia kopii zapasowych, włączając w to backupy w chmurze.

Dane techniczne:

Procesor Intel Core i3-4150 3,5 GHz
Pamięć RAM 4 GB (maks. 16 GB)
Porty LAN 4x 1 Gb Ethernet (możliwość instalacji karty 4x 10 Gb Ethernet)
Wbudowane dyski nie (maks. 4x 8 TB)
Konfiguracja dysków pojedynczy, JBOD, RAID 0, 1, 5, 6, 10, 5 + hot spare
Wymiary / Masa 177×180×235 mm / 4,56 kg (bez dysków)
Info www.qnap.com
Cena 4700 zł (bez dysków)

Więcej o możliwościach serwerów QNAP przeczytacie w artykule „NAS w firmie” w papierowym wydaniu CHIP 08/2015. Znajdziecie tam też porady dotyczące wykorzystania zaawansowanych funkcji serwera w środowisku firmowym. Nowy numer CHIP-a już wkrótce w kioskach.