Raport: Polscy internauci – świadomi i skąpi

Choć znamy niebezpieczeństwa czyhające w sieci, tylko co piąty z nas inwestuje w odpowiednie oprogramowanie.

Z raportu wynika, że w 10 milionach gospodarstw domowych znajduje się przynajmniej jeden komputer, a 74% z nich posiada dostęp do Internetu. Całkiem spora liczba (66%) osób w wieku 16-74 lat korzysta regularnie z Internetu.
Oprócz standardowego przeszukiwania zasobów informacji i komunikowania się ze znajomymi Internet coraz częściej wykorzystujemy też do zakupów w sieci – co drugi dorosły użytkownik w 2014 roku choć raz kupił coś w sieci. W równie dużym stopniu (49% użytkowników) polscy internauci korzystają też z usług bankowości elektronicznej.
Mimo świadomości niebezpieczeństw czyhających na internautów i coraz częstszym próbom wyłudzania informacji (60% użytkowników w ostatnim roku otrzymało maila z próbą wyłudzenia pieniędzy lub danych), a także mimo dużego ryzyka infekcji komputera (90% komputerów stacjonarnych z dostępem do sieci zostało zarażonych szkodliwym oprogramowaniem) tylko 19% ankietowanych decyduje się na zakup profesjonalnego pakietu bezpieczeństwa. Kolejne 21% korzysta z pakietu zainstalowanego od nowości na komputerze, a pozostali korzystają z podstawowej zapory systemu operacyjnego, bezpłatnego oprogramowania lub nie robią tego wcale.
Bezpłatne oprogramowanie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż brak jakiegokolwiek narzędzia. Warto jednak pamiętać, że w porównaniu z pełnymi pakietami bezpieczeństwa oferują one stosunkowo niski poziom ochrony. O ile te pierwsze oferują tylko wybrane, podstawowe funkcje zabezpieczające, o tyle te drugie potrafią zamienić komputer w prawdziwą twierdzę. Zaawansowane pakiety chronią urządzenie nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem, trojanami, wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i programami typu rootkit, ale zabezpieczają także przed kradzieżą danych lub tożsamości, oraz chronią prywatność i blokują podejrzany ruch w sieci przyspieszając pracę komputera. Bardzo często posiadają też dodatkowe narzędzia – np. moduł kontroli rodzicielskiej, pozwalający na blokowanie nieodpowiednich witryn oraz kontrolowanie czasu spędzanego przez dziecko w Internecie, filtr spamu i niebezpiecznych wiadomości e-mail.

Zwłaszcza te ostatnie funkcje powinny być priorytetowe dla rodzin z dziećmi. Według raportu 79,5% dzieci w wieku 12-15 lat spędza wolny czas na portalach społecznościowych. Mimo to jedna czwarta rodziców w żaden sposób nie chroni swoich dzieci przed zagrożeniami w sieci.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News