Strona rozpoznająca sfotografowane przez nas ptaki

OK, przyznaję się, jestem kiepski pod względem rozpoznawania ptaków, zwłaszcza tych sfotografowanych poza granicami Polski. Dlatego ta strona przygotowana przez Uniwersytet Cornella niezwykle mi się spodobała.

Najogólniej rzecz ujmując, to jeszcze jeden imponujący przykład praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji analizującej obrazy. Tym razem bazuje ona na zdjęciach ptaków wykonanych przez innych fotografów, w tym między innymi na 70 milionach fotografii znajdujących się w bazie portalu eBird.org. Wszystko działa sprawnie, szybko, a co najważniejsze – skutecznie.

Jest tylko jeden poważny minus – na razie baza gatunków rozpoznawanych ptaków obejmuje wyłącznie terytorium Ameryki Północnej. Na szczęście mogłem wygrzebać ze swojego archiwum parę wykonanych w USA zdjęć ptaków i dzięki nim przetestować tę stronę. Rezultat? Na sześć wykonanych prób pięć absolutnie bezbłędnych rozpoznań oraz jedno, w którym właściwy gatunek ptaka (mewa śmieszka) został zaproponowany jako drugi z kolei. Nieźle! Naprawdę nieźle!

Wszystko, co musimy zrobić, to:

  1. załadować plik ze zdjęciem (można go nawet przeciągnąć i upuścić)
  2. wybrać miejsce i czas wykonania zdjęcia (wszelkie dostępne informacje program sam wyciągnie z metadanych pliku)
  3. zaznaczyć na nim prostokąt obejmujący dość ściśle sfotografowanego ptaka
  4. zaznaczyć koniec dzioba, oko i koniec ogona

Resztą zajmuje się już sama strona – po kilku sekundach znamy już nazwę sfotografowanego ptaka i możemy go obejrzeć na innych zdjęciach. W moim przypadku okazało się, że ptaki, które uwieczniłem na fotografiach, to:

Mega pomysł! Mam nadzieję, że ten lub podobny portal pozwoli nam również rozpoznawać gatunki ptaków europejskich, w tym oczywiście spotykanych na terytorium Polski. A na razie, jeśli chcecie poćwiczyć rozpoznawanie na zdjęciach ptaków amerykańskich, zachęcam do zajrzenia na tę stronę.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.