Dekada z Lenovo za nami

Dekada z Lenovo za nami

Firma Lenovo, która od ostatnich ośmiu kwartałów jest największym dostawcą komputerów na świecie, przeszła niezwykłą drogę od niewielkiego przedsiębiorstwa do globalnego lidera.

Lenovo zostało założone w 1984 roku w Chinach przez Liu Chuanzhi i zaczynało swój byt na rynku dość skromnie. Firma zajmowała jeden mały, parterowy budynek w Pekinie. Pracowała w nim grupa 10 inżynierów. Firma startowała z ograniczonym budżetem w wysokości 200 tys. CNY (juanów). Początkowo biznes polegał głównie na sprzedaży zagranicznych komputerów chińskim użytkownikom domowym. W chwili powstania przedsiębiorstwo nosiło nazwę ICT Co., a w 1989 roku zmieniło nazwę na Legend. W 1999 roku Legend było już jednym z największych dostawców komputerów w regionie Azji i Pacyfiku, ale do ekspansji na poza te rynki było jeszcze daleko. W 2004 roku Legend zmieniło nazwę na Lenovo. Nazwa powstała z kombinacji słów “legend” (le) i “novo” (co w języku łacińskim oznacza nowy). Nowy logotyp miał podkreślić wysiłki firmy w kierunku globalnej ekspansji, która stała się faktem po przejęciu w 2005 roku działu komputerów PC od IBM. W ciągu dekady od przejęcia Lenovo zostało największym producentem komputerów PC na globalnym rynku. Zajmuje dziś 329 miejsce na Fortune 500, liście największych firm świata magazynu Forbes.

Obecnie firma posiada główne siedziby w Pekinie (Chiny) oraz Morrisville (Północna Karolina, USA), prowadzi działalność na całym świecie i zatrudnia (dane za 2014) 60 tys. pracowników.

Grupa Lenovo w ostatnim roku finansowym zakończonym 31 marca 2015 r. osiągnęła rekordowe przychody na poziomie 46,3 miliarda USD, co stanowi wzrost o 20% w stosunku do poprzedniego roku. Zysk brutto firmy wyniósł 6,7 miliarda USD (wzrost o 32%), a zysk operacyjny 1,1 miliarda USD (wzrost o 5%). Lenovo w ostatnim roku finansowym sprzedało 60 milionów komputerów PC i od ośmiu kwartałów utrzymuje się w tym segmencie rynku na pozycji nr 1. Sprzedaż smartfonów wyniosła 76 milionów, co daje 3. pozycję na świecie; sprzedano też 12 milionów tabletów oraz 600 tysięcy serwerów (również 3 pozycja na świecie). Nadal głównym źródłem zysków jest oddział komputerów PC, ponieważ odpowiada on za 72% dochodu, jednak coraz większy udział w sprzedaży mają smartfony i tablety.

Komputery, smartfony i usługi w chmurze

Prócz serwerów, PC, tabletów i smartfonów oferta firmy obejmuje drukarki, skanery, pamięci masowe, macierze i urządzenia peryferyjne oraz TV. Użytkownicy cenią nie tylko jakość, ale i dbałość producenta o wygląd urządzeń. Komputery marki Think zdobyły ponad 2600 nagród za wzornictwo oraz cechy i funkcje techniczne. Dziś Lenovo to już nie tylko producent urządzeń, ale firma, której celem jest połączenie sprzętu, oprogramowania i usług w modelu cloud computing w jedną użyteczną całość.

W związku z coraz bogatszą ofertą produktów i usług skierowanych do różnych grup użytkowników od początku II kw. 2014. w firmie wydzielano cztery główne grupy, każda o innym profilu działania. Są to:

  • PC Business Group (obejmująca marki Lenovo i Think) pod kierownictwem Gianfranco Lanciego, obecnego prezesa regionu EMEA.
  • Mobile Business Group (smartfony, tablety i smart TV) pod kierownictwem Liu Jun, który obecnie stoi na czele Lenovo Business Group (zajmującej się produktami konsumenckimi i mobilnymi).
  • Enterprise Group (serwery i pamięć masowa) – jej szefem jest Gerry Smith kierujący Lenovo Americas Group. Zespół zajmuje się rozwojem działalności w segmencie przedsiębiorstw.
  • Ecosystem and Cloud Services (współpraca z partnerami i usługi w chmurze w oparciu o platformy Android i Windows) pod kierownictwem George’a He, starszego wiceprezesa Lenovo, pełniącego funkcję dyrektora technicznego

Lenovo w Polsce – sukces AiO i komputerów konsumenckich

Polska zajmuje jedno z kluczowych miejsc w strategii firmy Lenovo ze względu na swoją wielkość, potencjał i położenie. Polskie rankingi sprzedaży AiO, tabletów konsumenckich i notebooków konsumenckich jednoznacznie wskazują Lenovo jako lidera. Na rynku pecetów mobilnych firma ma w naszym kraju największy udział – 35,8% (dane IDC za Q1 kalendarzowe, do marca 2015). Co czwarty komputer sprzedawany dziś w Polsce to właśnie Lenovo. Prócz laptopów i tabletów ogromnym powodzeniem cieszą się komputery All-in-One (AiO), których komponenty ukryte są w obudowie monitora. Lenovo w Polsce ma 43% (dane IDC za Q1 kalendarzowe, do marca 2015)udziałów w rynku AiO, co daje 1 pozycję w tej kategorii produktowej.

Najważniejsze daty w historii Lenovo

1984

Powstanie firmy ICT Co. dzięki wsparciu finansowemu Chińskiej Akademii Nauk

1987

Legend zostaje dystrybutorem AST, HP i innych zagranicznych dostawców

1988

Powstanie Hong Kong Computer Group joint venture z partnerem z Hong Kongu produkującym płyty główne i inne komponenty

1989

Zmiana nazwy na Legend Group Co.

1990

Legend zmienia się z importera komputerów na producenta sprzętu pod własnym logo

1993

Legend zostaje największym lokalnym producentem komputerów w Chinach, zajmując 3 miejsce tuż za AST i Compaq

1995

Legend wprowadza na rynek pierwszy serwer pod swoim logo

1996

Legend liderem w Chinach z 30% udziałem w rynku

1998

otwarcie pierwszego sklepu Legend

1999

Legend staje się pierwszym chińskim producentem PC, z najwyższą sprzedażą w całym rejonie Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii)

2000

– firma jest notowana na GPW w Hongkongu wchodzi w skład Hang Seng Index-HK

– jest w top 10 najlepiej zarządzanych na świecie producentów PC

2001

Legend wydziela firmę Digital China Co, Ltd,. która jest spółką oddzielnie notowaną na GPW w Hong Kongu

2004

Legend zmienia nazwę na Lenovo i decyduje się na ekspansje poza rodzime rynki

2005

zakończenie akwizycji działu komputerów PC IBM. Lenovo staje się nowym międzynarodowym graczem i trzecią co do wielkości firmą komputerową na świecie

2006

– pierwsze produkty z logo Lenovo debiutują na światowym rynku

– Lenovo wspiera Olimpiadę Zimową w Torino we Włoszech dostarczając 3 tys. desktopów, 350 serwerów i 1000 notebooków.

2007

– Lenovo zostaje partnerem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

2008

– wprowadzenie na rynek komputerów nowej marki o nazwie IDEA

– stworzenie modelu ThinkPad X300. Model ten zostaje uznany przez BusinessWeek Magazine najlepszym laptopem jaki dotąd wyprodukowano.

– dostarczenie 20 000 elementów infrastruktury i sztuk urządzeń w ramach sponsoringu igrzysk olimpijskich w Pekinie (największej w historii imprezie sportowej)

2009

Lenovo głównym sponsorem technologicznym wystawy World Expo 2010 w Szanghaju

2010

– wprowadzenie na rynek smartfona LePhone

2011

– wydzielenie jednostki biznesowej Mobile Internet Digital Home (MIDH) w celu wykorzystania możliwości urządzeń konsumenckich jak: smartfony, tablety i smart TV

– joint-venture z firmą NEC w celu kooperacji na światowym rynku i rozwoju wspólnych urządzeń

– nabycie Medion, firmy elektroniczno-komputerowej z Niemiec znacznie zwiększa obecność na rynku konsumenckim w Europie Zachodniej

– Forbes umieszcza Lenovo na liście 100 najbardziej renomowanych firm świata

2012

– joint venture z EMC w celu sprzedaży serwerów w Chinach i rozwoju rozwiązań storage (pamięci masowych)

– akwizycja Stone-Ware firmy software’owej dostawcy platform i produktów w chmurze

– wprowadzenie na rynek komputera konwertowalnego YOGA

– Lenovo drugą firmą komputerową świata

2013

– Lenovo staje się firmą komputerową nr 1 na świecie

– trafia na 329 pozycje na liście500 największych firm świata Forbesa

– przejęcie CCE – brazylijskiego producenta sprzętu elektronicznego.

– 3 miejsce na świecie wśród dostawców smartfonów

– wprowadzenie koncepcji komputerów wieloosobowych w postaci komputera stołowego Horizon

2014

– przejęcie Motorola Mobility

– przejęcie działu serwerów x86 IBM (serwery zwiększyły już przychody korporacji o blisko 1 mld USD)

(źródło: Lenovo oraz Capability Accumulation and the Growth Path of Lenovo, University of Oxford and Tsinghua University, 2013)