Domena .pl bije historyczny rekord

Pod względem średniej liczby nowych rejestracji domena .pl odnotowała najlepszy drugi kwartał w swojej dotychczasowej historii - wynika z raportu instytutu badawczego NASK poświęconego rynkowi nazw domeny .pl za drugi kwartał tego roku. Ponadto pierwszy raz w ciągu ostatnich dziesięciu lat nazw zarejestrowanych w drugim kwartale było więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego samego roku.

W okresie od kwietnia do czerwca średnia dzienna liczba nowych rejestracji nazw domeny.pl wyniosła 3 132. Najwięcej z nich dokonywano w kwietniu, średnio – 3 205. Z kolei w maju i czerwcu wartości te wyniosły odpowiednio 3 089 i 3 103. Łącznie w całym drugim kwartale zarejestrowano 285 tysięcy nowych nazw, co w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku oznacza wzrost o 39 tysięcy.

Wśród abonentów z Polski najwięcej nowych rejestracji dokonywały osoby i podmioty z województwa mazowieckiego. W drugim kwartale zarejestrowano tam 26,40 proc. nazw. Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się abonenci z województw śląskiego i małopolskiego, z udziałem 10,83 proc i 9,64 proc. Z kolei najmniej nazw, poniżej 3 proc., zarejestrowano na rzecz abonentów mających siedzibę w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubuskim, świętokrzyskim i opolskim.

Od końca 2012 roku ranking dziesięciu największych krajowych domen najwyższego poziomu państw Unii Europejskiej nie uległ zmianom. Domena.pl w tym zestawianiu zajmuje szóstą pozycję z liczbą ponad 2,5 mln nazw.

Analizując dane z raportu za drugi kwartał tego roku, z satysfakcją można stwierdzić, iż dotyczy on jednego z lepszych okresów w historii domeny.pl. Obejmuje to nie tylko średnią dzienną liczbę nowych rejestracji nazw domeny.pl, która w analizowanym okresie przekroczyła swój historyczny pułap, ale choćby poziom odnawianych nazw domeny.pl. Na koniec półrocza wyniósł on 61,22 proc. i tym samym jest to najlepszy wynik osiągnięty w ciągu ostatnich sześciu lat — mówi Michał Chrzanowski, Dyrektor NASK. –

Optymistyczne dane za pierwszy kwartał, w połączeniu z bardzo dobrym wynikiem odnotowanym na koniec trzech kolejnych miesięcy, budują optymizm wokół tegorocznej dynamiki rozwoju rejestru domeny.pl — podkreśla Michał Chrzanowski.

„Szczegółowy raport NASK za II kwartał 2015 roku. Rynek nazw domeny.pl” dostępny jest na stronie: http://www.dns.pl/.

0
Źródło: NASK
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.