Duńska policja aresztowała prowadzących strony o Popcorn Time

Pisanie przewodników o pirackim oprogramowaniu to też piractwo?

O ile korzystanie z serwisów pochodnych Popcorn Time jest oczywiście nielegalne, tak zachęcanie do używania ich jest już mocno wątpliwe w kontekście prawnym.

Dwóch Duńczyków prowadziło serwisy będące rodzajem poradników do Popcorn Time. Na witrynach nie znajdowały się żadne pliki do pobrania ani treści chronione prawami autorskimi. Mężczyźni nie linkowali nawet bezpośrednio do źródeł Popcorn Time ale do witryn posiadających stosowne linki. Wydawać by się mogło, że z prawnego punktu widzenia nie robią nic złego. Tymczasem duńska policja uznała inaczej – prowadzący strony zostali zatrzymani, a na ich stronach widnieje komunikat o wszczęciu postępowania karnego.

„Ta sprawa jest ważna ponieważ pokazuje, że policja może ujawnić operatorów stron i że wszystko ma swoje konsekwencje. To także wiadomość dla reszty internautów, że takie zachowanie jest niezgodne z prawem. Mam nadzieję, że akcja odstraszy osoby, które chcą się zajmować podobnymi rzeczami”. – powiedział Michael Hellensberg, inspektor duńskiej policji.