NVIDIA GeForce GTX 990M: nowy mobilny potwór

Według doniesień medialnych, NVIDIA kończy prace nad swoją najnowszą i najmocniejszą kartą graficzną przeznaczoną dla zastosowań mobilnych. Będzie bardzo mocna i... bardzo gorąca.

Nazwa kodowa nowego układu, który ma wejść na rynek już w czwartym kwartale tego roku, to N16E-GXX. Jego budowa jest najprawdopodobniej oparta na architekturze Maxwell GM204 – takiej samej, jak w przypadku „desktopowej” grafiki z układem GTX 980.

Przewidywany poziom TDP ma sięgać 100–185 W, a zatem zasilenie, a równocześnie chłodzenie nowego układu będzie trudnym zadaniem dla producentów notebooków dla graczy. Ze względu na to nowa grafika nie będzie prawdopodobnie oferowana w wersji MXM, lecz sprzedawana będzie wyłącznie jako element na stałe połączony (przylutowany) z płytą główną.

Wydajność? Według doniesień ma odpowiadać dwóm grafikom GTX 980M połączonym w układzie SLI. Oznaczałoby to, że jest ona nawet nieco wyższa od tego, co oferują desktopowe karty graficzne oparte na GTX 980.

Cena nowego układu ma być podobno (niestety) dość proporcjonalna w stosunku do jego wydajności. Pierwszych notebooków z układem NVIDIA GeForce GTX 990M możemy się spodziewać na rynku w czwartym kwartale tego roku.

0
Źródło: vr-zone.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.