Porównanie: 32 czy 64-bity?

Architektura 64-bitowa sugeruje nowoczesną technologię i większą wydajność. Jednak nie ma to odzwierciedlenia w praktyce.

Najważniejsze aplikacje oraz popularne systemy operacyjne najczęściej dostępne są w dwóch wersjach, dotyczy to zarówno Windows, Linuxa, jak i odtwarzaczy multimedialnych, przeglądarek internetowych oraz edytorów grafiki. W 64-bitowym systemie operacyjnym aplikacje 32-bitowe działają poprawnie, jednak ich 64-bitowe odpowiedniki kuszą: większą wydajnością i szybszym przetwarzaniem plików o pokaźnych rozmiarach. W praktyce nie zawsze opłaca się zainstalować 64-bitową wersję programu, ponieważ może ona przysporzyć wielu problemów.

Określenia „32-bitowy” i „64-bitowy” wskazują, jak długie mogą być tzw. słowa przetwarzane przez procesor. W przypadku 32-bitowego CPU długość słowa wynosi 32 bity. Każde z nich może przyjmować wartość „1” lub „0”, co daje łącznie 232. Procesor może zaadresować 232 komórek pamięci RAM (każda z nich o pojemności bajta), łącznie 4 GB. Natomiast 64-bitowy CPU adresuje 264 komórek pamięci, może więc obsługiwać pamięć o pojemności 18 eksabajtów. Profity z bardziej pojemnego RAM-u czerpią takie aplikacje jak Photoshop, które dzięki wykorzystaniu 64-bitowej architektury lepiej radzą sobie z obrazkami o bardzo dużych rozdzielczościach. Bardzo często nie dostrzegamy, że niektóre 32-bitowe aplikacje potrafi ą również korzystać z pamięci RAM o większej pojemności niż 4 GB, pod warunkiem że działają w 64-bitowym systemie operacyjnym. To istotna cecha takich programów, ponieważ jeszcze długo przyjdzie nam poczekać na moment, kiedy wszystkie aplikacje będą dostępne w wersjach 64-bitowych.

W 32-bitowym systemie nie jest możliwa instalacja aplikacji 64-bitowej, ponieważ nie możemy jej uruchomić

W 32-bitowym systemie nie jest możliwa instalacja aplikacji 64-bitowej, ponieważ nie możemy jej uruchomić

64-bitowa wersja Windows jest wyposażona w emulator WoW64 (Windows-on-Windows 64-bit), który umożliwia obsługę 32-bitowych programów. A więc bez problemu zainstalujemy i uruchomimy np. 32-bitowego Firefoxa w 64-bitowym Windows. Odwrotnie to już nie zadziała. 64-bitowej aplikacji nie włączymy w 32-bitowym Windows. Dlatego obowiązuje żelazna zasada: w 32-bitowym systemie operacyjnym uruchomimy tylko 32-bitowe aplikacje, w przypadku 64-bitowego Windows możemy sięgnąć po programy w wersjach 64-bitowych.

64 bity to nie zawsze więcej wydajności

64-bitowe aplikacje mogą okazać się przyczyną kłopotów. Ewidentne rozczarowania to: Internet Explorer w wersji 9, eksperymentalna 64-bitowa wersja Firefoxa, a także Microsoft Office z zainstalowanymi wtyczkami innych producentów. Wyjątkiem okazuje się tu Google Chrome, gdyż 64-bitowa wersja przeglądarki jest znacznie szybsza od swojego 32-bitowego odpowiednika. W przypadku programów biurowych i narzędziowych trudno jednoznacznie określić, która z wersji i dla kogo będzie najlepsza. Inaczej wygląda sytuacja oprogramowania współpracującego ściśle z systemem operacyjnym. Jeśli chodzi o skanery antywirusowe, edycje pakietów ochronnych powinny być dostosowane do architektury – w przeciwnym razie doprowadzimy do problemów z wydajnością i stabilnością. Przejrzeliśmy najważniejsze aplikacje i popularne systemy operacyjne, których wytwórcy udostępniają 32- i 64-bitowe wersje. Na podstawie naszych obserwacji możemy wskazać, które z wersji będą odpowiednie do specyficznych potrzeb użytkowników. Ceny systemów operacyjnych i programów 64-bitowych są zbliżone do ich 32-bitowych wersji. Za Windows 8.1 (OEM) zapłacimy ok. 350 zł, niezależnie od tego, czy kupujemy edycję 32- czy 64-bitową. Żadnych dodatkowych kosztów nie ponosimy również w przypadku Adobe Photoshopa i Microsoft Office – obie wersje są dostępne zarówno w pudełku, jak i do pobrania.

Windows Vista, 7, 8/8.1

Od czasu Visty Windows wychodzi w wersjach 32-i 64-bitowych. Decyzję o wyborze edycji podejmujemy, zwracając uwagę na pojemność pamięci RAM. Jeśli nasz komputer ma mniej niż 4 GB pamięci operacyjnej, instalujemy system 32-bitowy. Jeśli na pokładzie mamy 4 i więcej gigabajtów RAM-u, decydujemy się na edycję 64-bitową Windows. Cena obu wersji Windows jest zbliżona.

Windows XP

W czasach gdy debiutował Windows XP (październik 2001) nie było na rynku komputerów z pamięcią

RAM o pojemności 4 i więcej gigabajtów. Pierwotnie Windows XP oferowany był wyłącznie w edycji 32-bitowej. Dopiero później Microsoft wydał Windows XP Professional x64 Edition, jednak nie dość, że dostępną wyłącznie w języku angielskim, to na dodatek ze sterownikami, które nie obsługiwały zbyt wielu urządzeń. Tak samo bezużyteczne jest Windows XP 64-bit Edition, ponieważ działa tylko na komputerach z procesorami Intel Itanium.

Microsft Office

Mimo że niektóre z edycji pakietu biurowego występują w wariantach 64-bitowych, Microsoft zaleca stosowanie wersji 32-bitowej, ponieważ 64-bitowy Office może kolidować z niektórymi wtyczkami zewnętrznych producentów i tylko w nielicznych przypadkach przynosić korzyści – np. podczas przetwarzania gigantycznych arkuszy w Excelu. Sami niewiele możemy zepsuć, na płycie instalacyjnej znajdziemy obie wersje pakietu biurowego. Jeśli kupiliśmy tylko klucz produktu, odpowiednią wersję aplikacji pobierzemy ze strony producenta.

Sterowniki GPU

Wszystkie pakiety sterowników do układów graficznych dostarczanych przez różnych wytwórców są wyposażone w programy instalacyjne, które zapewniają skopiowanie na dysk odpowiednich wersji driverów. Generalnie obowiązuje zasada: sterowniki do GPU lub karty graficznej powinny być dopasowane do wersji systemu operacyjnego.

Internet Explorer

Jedno z największych 64-bitowych rozczarowań to Internet Explorer w wersji 9. Przestarzały silnik JavaScriptu w wersji 64-bitowej wyraźnie spowalnia surfowanie po Sieci. Z tego powodu skróty w menu Start Windows prowadzą do 32-bitowej wersji przeglądarki – dopiero wyszukiwarka w menu startowym pozwoli nam uruchomić edycję 64-bitową. W przypadku IE 10 i 11 firma Microsoft poprawiła 64-bitową wersję przeglądarki, lecz w efekcie nie różni się ona pod względem wydajności od swojego 32-bitowego odpowiednika. Jednak nie pozostawiono nam wyboru: 32-bitowego Internet Explorera można zainstalować tylko w 32-bitowym Windows.

Firefox

Przeglądarka Mozilli jest dla szerokiego grona użytkowników dostępna tylko w wersji 32-bitowej. Mały zespół twórców wypuścił jednak eksperymentalną, a tym samym prawdopodobnie niestabilną edycję 64-bitową o nazwie Firefox Nightly. W naszym teście uzyskała ona rozczarowujące wyniki – w obecnej wersji jej instalowanie nie ma sensu.

Chrome

Przeglądarka Google’a od wersji 37 jest udostępniana w edycji 64-bitowej – nawet jeśli jest to wciąż tylko faza eksperymentalna nazwana Chrome Canary. Podczas testu 64-bitowa przeglądarka WWW pod względem wydajności przewyższała zwykłego Chrome’a i uzyskała w benchmarku V8 trzy razy więcej punktów. Nie wystąpiły żadne problemy z rozszerzeniami do Chrome’a. Kto boi się instalować wersję dla programistów, powinien pozostać przy edycji 32-bitowej.

Java

Jeden z najczęściej atakowanych programów, dlatego powinniśmy instalować wyłącznie najnowsze edycje oprogramowania i uruchamiać komponenty napisane w Javie tylko wtedy, jeśli ich potrzebujemy. Instalując Javę, musimy zadbać o wybór odpowiedniej wersji, dostosowanej so systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej – w przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy z uruchamianiem programów w Javie.

Flash

Odtwarzacz Adobe Flash również instalujemy jedynie wtedy, gdy używamy aplikacji korzystających z niego. Instalator Flash od wersji 11.3 automatycznie kopiuje na dysk zarówno edycję 32-, jak i 64-bitową, o ile korzystamy z 64-bitowego systemu operacyjnego.

AVG AntiVirus

W przypadku skanerów antywirusowych takich jak AVG do wyboru mamy 32- oraz 64-bitową wersję aplikacji. Powinniśmy wybrać edycję dostosowaną do zainstalowanego systemu operacyjnego.

KeePass

Z kolei w przypadku menedżera haseł do popularnych przeglądarek nie ma znaczenia, po jaką edycję sięgniemy. 64-bitowa wersja KeePass pozwoli zainstalować wtyczkę jedynie do 64-bitowej edycji Internet Explorera, jednak przeglądarka IE poradzi sobie również z 32-bitową wtyczką KeePass.

WinRAR

Nawet jeśli wzrost wydajności pakowania plików jest teoretycznie możliwy w przypadku uruchomienia 64-bitowej wersji programu, nie zauważyliśmy różnicy pomiędzy edycjami WinRAR-a. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że wersja 32-bitowa rozpakowuje archiwa szybciej – nie potwierdzają tego przeprowadzone przez nas testy.

7-Zip

Wersja 64-bitowa nie podnosi wydajności pracy archiwizera. Z uwagi na możliwe kłopoty z kompatybilnością dobrze jest jednak zainstalować w systemach 64-bitowych odpowiadającą im wersję 64-bitową 7-Zipa.

Media Player Classic Home Cinema

Czy zaletą 64-bitowego odtwarzacza multimedialnego jest możliwość otwierania filmów zapisanych w plikach o wielkości przekraczającej 4 GB? To fałszywy wniosek – takie możliwości oferują również 32-bitowe wersje odtwarzaczy. Za to 64-bitowa wersja Media Playera może nam zaoferować większą wydajność. Zatem odtwarzacz ten sprawdzi się jako alternatywa dla VLC media playera w systemach 64-bitowych.

 

VLC Media Player

Autorzy popularnego odtwarzacza multimedialnego zalecają jednak wykorzystanie wersji 32-bitowej,

ponieważ edycja 64-bitowa aplikacji wciąż pozostaje w fazie eksperymentalnej.

iTunes

Menedżer plików z muzyką Apple’a w wersji do Mac OS X dostępny jest wyłącznie w edycji 64-bitowej, natomiast do Windows możemy pobrać również wersję 32-bitową. Jednak użytkownicy Windows nie mają wyboru: tylko program instalacyjny został dostosowany do różnych wersji Windows, sama aplikacja pozostaje 32-bitowa. Niezależnie od pobranej edycji staniemy się posiadaczami 32-bitowego iTunes.

Photoshop

W przypadku profesjonalnych narzędzi do przetwarzania obrazu możemy po ich zainstalowaniu zdecydować się na jedną z wersji. W systemach 64-bitowych obie edycje są instalowane automatycznie i powinniśmy pozostać przy takich ustawieniach. Wersja 64-bitowa lepiej radzi sobie z obrazkami o dużej rozdzielczości oraz szybciej modyfikuje zdjęcia, jednak trzeba pamiętać o ryzyku wystąpienia problemów dotyczących zgodności z niektórymi wtyczkami i filtrami.

Ubuntu

W przypadku Linuxa obowiązuje ta sama reguła co w systemie operacyjnym Microsoftu: jeśli komputer ma mniej niż 4 GB RAM-u, sięgamy po edycję 32-bitową, powyżej 4 GB RAM-u warto zainstalować 64-bitowego Linuxa, co pozwoli w pełni wykorzystać pamięć operacyjną.

ProduKey

Bezpłatne narzędzie pozwala odszukać w Rejestrze Windows klucze licencyjne do aplikacji, systemu operacyjnego i pakietu biurowego. Chociaż program nie należy do skomplikowanych, narzędzie dostarczane jest zarówno w wersji 32-, jak i 64-bitowej. Edycja 32-bitowa potrafi wyszukiwać klucze licencyjne w systemie 64-bitowym. Odwrotnie (edycja 64-bitowa w 32-bitowym systemie) nie zadziała.

Powiązane treści:

Procesor Intel Core i7 – wybierz najlepszy