Rolnik czyli przedsiębiorca

Jak nowe technologie pomagają w zarządzaniu gospodarstwem?

Nowoczesny rolnik zaczyna kojarzyć się z przedsiębiorcą wyznaczającym cele i plany rozwoju gospodarstwa oraz zarządzającym grupą osób. ”

W branży rolnej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat nastąpił ogromny rozwój technologiczny. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dało rolnikom możliwość zakupu nowego sprzętu dzięki dopłatom, a producenci maszyn z roku na rok prześcigają się w ich udoskonaleniu. Koncertują się przede wszystkim na wydajności oraz oszczędności w użytkowaniu. Systemy wspomagające pracę w nowoczesnych ciągnikach podnoszą komfort obsługi
i jednocześnie pozwalają wykorzystać maksymalnie osiągi maszyny. Uprawa przy użyciu takiego sprzętu pozwala zaoszczędzić czas i wydatki związane z paliwem”
– komentuje Paweł Baranowski

z firmy Agrohandel S.J.

Inwestycje w urządzenia i maszyny pociągają za sobą wzrost zainteresowania systemami mającymi na celu zabezpieczenie sprzętu przed kradzieżą i odzyskanie go, gdy do kradzieży już dojdzie.

„Co roku przed żniwami odnotowujemy wzrost zainteresowania rolników modułami umożliwiającymi odnalezienie skradzionej maszyny. Przedstawiciele branży rolnej, zarządzający zmodernizowanym, dobrze prosperującym gospodarstwem, myślą o coraz większych inwestycjach i o rozwoju swojego biznesu. Duże gospodarstwa nie mogą pozwolić sobie na opóźnienia w pracach, gdyż taka sytuacja generuje straty finansowe. Dlatego rolnicy, chcąc czuć się bezpiecznie, sięgają po urządzenia umożliwiające szybkie odnalezienie skradzionej maszyny” – komentuje Dominika Włodarczyk z firmy Gannet Guard Systems zajmującej się namierzaniem i odnajdywaniem skradzionych obiektów

Złodzieje maszyn rolnych najczęściej nie spodziewają się, że mogą być one zabezpieczone. Z tego powodu proces poszukiwania skradzionego sprzętu jest ułatwiony. „Nasza ekipa poszukiwawcza często zastaje przestępców przy skradzionej maszynie. Złodzieje nie wiedzą, że rolnicy coraz częściej zabezpieczają swoje mienie, a tym samym nie szukają naszego urządzenia wewnątrz maszyny, czując się bezkarnymi” – dodaje Dominika Włodarczyk.

Rolnicy nie tylko zabezpieczają swoje maszyny systemem lokalizacji radiowej, ale także chętnie decydują się na montaż monitoringu GPS, aby kontrolować pracę osób zatrudnionych w dużych gospodarstwach. Dzięki temu pracodawca może na bieżąco obserwować parametry eksploatacyjne takie jak zużycie paliwa czy sprawdzać uczciwość pracowników związaną z godzinami pracy i zapobiegać ewentualnym kradzieżom.

„Rolnicy coraz częściej korzystają z rozwiązań z zakresu „precyzyjnego rolnictwa”. Bazuj ą on e na technologii GPS. Jego zadaniem jest wspomaganie zarządzania gospodarstwem. System zbiera informacje o zasobności gleby, co ułatwia dobór dawki nawozu w konkretnym miejscu na polu. Dzięki maszynom wyposażonym w GPS mamy możliwość bardzo dokładnego nawożenia ziemi. System ułatwia prace z opryskiwaczem, zapobiegając nierównemu rozłożeniu środka chemicznego w postaci zakładek i mijaków. Kombajny wyposażone w system mapowania pola oraz takie urządzenia, jak wilgotnościomierz i waga, pozwalają rolnikowi analizować wyniki zbiorów i jeszcze lepiej przygotować się do kolejnego sezonu. Szacunkowa oszczędność na nawozach i środkach ochrony roślin przy wykorzystaniu takiej technologii może sięgać kilkudziesięciu procent” – wyjaśnia Paweł Baranowski.

Inwestycja w nowoczesny sprzęt szybko zwraca się rolnikom, ale tylko od nich zależy, czy będą umiejętnie zarządzać swoim „przedsiębiorstwem” i zatrudnionymi pracownikami. Nowoczesna technologia nie dostarcza jeszcze rolnikom maszyn, które będą za nich myśleć i pracować. Ale może to kwestia czasu?

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News