Android 6.0 – co nowego w Marshmallow?

Wygodniej, szybciej i dłużej na baterii

Jeśli chodzi o wygląd, to nie spodziewajcie się rewolucji. Ta odbyła się już w poprzedniej wersji. Marshmallow to aktualizacja i doskonalenie Lollipopa, tak aby zapewnić nam coraz lepsze user experience. Po kolei zatem:

  • Ekran blokady: Nowy ekran blokady oferuje bezpośredni dostęp do poleceń głosowych (i wyszukiwarki głosowej). Oprócz tego pojawił się również nowy wskaźnik ładowania, kompatybilny z technologią Rapid Charging.
  • Wygodniejsze powiadomienia: Jeden z najmniej przyjemnych aspektów Androida ma w końcu stać się wygodną funkcją. Dzięki zaprezentowanym zmianiom, powiadomienia mają równocześnie przykuwać naszą uwagę i nie przeszkadzać w aktualnie wykonywanej przez nas czynności. Wizualizacja ze slajdu to jednak za mało, aby ocenić, czy ten pomysł się udał. Mamy nadzieję, że tak.
  • Katalog zainstalowanych aplikacji: Dawno nie odświeżana część Androida doczekała się kilku kosmetycznych zmian. Najważniejszą z nich jest z pewnością odrobinę wygodniejszy sposób alfabetycznego sortowania. W tym punkcie należy też wspomnieć, że Google zaczyna walkę z bloatwarem i umożliwi nam odinstalowanie praktycznie dowolnej aplikacji z naszego telefonu. Drżyjcie producenci.
  • Uproszczony interfejs uprawnień aplikacji: Jeśli do tej pory nie interesowaliście się uprawnieniami, o które proszą Was zainstalowane aplikacje, to być może już wkrótce zmienicie swoje podejście. W Androidzie 6.0, jeśli aplikacja będzie „żądać” dostępu do sieci, aparatu, naszej karty SD, itd – użytkownik zostanie o tym poinformowany zaraz po wysłaniu tego żądania. Czy będzie to bezpieczniejsze? Jeśli użytkownicy zaczną czytać komunikaty – być może będzie.
  • Now On Tap: To zupełnie nowa funkcja, która zadebiutuje w Marshmallow. Po dłuższym przytrzymaniu przycisku Home, Android sprawdza co aktualnie robimy i stara się dobrać najbardziej użyteczne kontekstowo informacje do naszej obecnie wykonywanej czynności. Oznacza to, że jeśli umawiamy się np ze znajomym w wybranej restauracji o ustalonej godzinie, po przytrzymaniu przycisku Home, nasz Android pokaże nam recenzje miejsca, do którego się wybieramy, spyta się, czy dodać umawiane spotkanie do kalendarza.
  • Dłuższy czas pracy na baterii: Kolejna wersja Androida i kolejna obietnica dotycząca baterii. Tym razem inżynierowie Google twierdzą, że dzięki nowym rozwiązaniom software’owym, zaprezentowanym w Marshmallow, czas pracy na baterii wydłuży się nawet o 30%! Z pewnością to sprawdzimy.