Jaki jest statystyczny programista?

Jutro obchodzimy Dzień Programisty! Czyli... właściwie, to kogo?

(Ilustracja: Shutterstock)

(Ilustracja: Shutterstock)

Sprany t-shirt ewentualnie kraciasta koszula. Klapki, zmierzwiona broda i zaczerwienione oczy. Całą dobę przed monitorem. Problemy w interakcjach z ludźmi. Tak wyobrażają sobie programistów ludzie nie mający z nimi kontaktu. Prawda jest jednak inna. Programista też człowiek i odnajduje się doskonale w życiu poza wirtualem.

Programiści zawodowo…

Już w kwestiach priorytetów zawodowych widać, że stereotypy nijak się mają do rzeczywistości i skrajności nie widać. Śmiało można powiedzieć – ilu programistów tyle opinii. Pytani bowiem o najważniejszą cechę prawdziwego programisty niemalże po równo uznali za nią zarówno umiejętność analitycznego myślenia, wyobraźnię, zdolność rozwiązywania problemów jak i pasję programowania.

Największy podział w grupie ankietowanych dotyczył pytania czy lepiej mieć głęboką specjalizację w jednym języku programowania czy specjalizację średniego poziomu w kilku językach. Ankietowani programiści podzielili się w tej kwestii niemal równo – 53% i 47%.

Zdecydowanie bardziej jednomyślni okazali się w kwestii określenia umiejętności przydatnych w pracy zawodowej. Za najważniejsze zostały uznane umiejętność przewidywania problemów przed ich wystąpieniem oraz rozumienie cudzego kodu i pisanie czytelnego kodu. Każda z odpowiedzi uzyskała po 35%. I choć umiejętność komunikacji okazała się w tym zestawieniu najmniej preferowaną cechą (10%), to już kolejne pytanie pokazało, że programiści nie są takimi outsiderami za jakich są uważani. Zdecydowania większość z nich woli pracować i rozwiązywać pojawiające się problemy zawodowe w grupie – 69%. Tylko 31% z nich woli główkować nad problemem samodzielnie.

… i prywatnie

Co robią programiści po pracy? Uprawiają sport. Robi tak aż 60% badanych. To pytanie dawało możliwość wielokrotnej odpowiedzi. Dzięki temu wiemy, że z równym zainteresowaniem oglądają filmy (62%), czytają (42%) i śledzą wydarzenia polityczne (30%). Co ciekawe kilku ankietowanych developerów po godzinach pracy lubi znaleźć się w kuchni by gotować i piec.

Badanie pozwoliło obalić także kolejny mit. „Prawdziwy” programista nie musi być fanem Star Treka lub Gwiezdnych Wojen. Ponad 62% z nich przewrotnie uznało, że można być jednocześnie fanem Klanu i dobrym coderem. Wśród nich znalazło się jedynie 25% zaciekłych fanów Star Wars i 17% Star Treka.

Opowieści o introwertycznej naturze programistów też należy włożyć między bajki. Prawie połowa z nich należy do tych, którzy lubią mówić i chętnie sami nawiązują rozmowę.

Czy ich najbliżsi wiedzą czym zajmują się zawodowo? Niestety. Blisko połowa z programistów mówi przekornie: tak, moi najbliżsi rozumieją czym się zajmuję i dlatego proszą mnie o instalację Windowsa. (42,5%). 1/3 z nie ma złudzeń i wie, że ich otoczenie kompletnie nie rozumie tego co robią na co dzień.

Ostatnia odpowiedź świadczy o tym jak niewiele wciąż wiemy na temat tej profesji oraz jak wiele mitów wokół niej narosło. Pozytywne jest to, że nie taki programista straszy jak go kodują.

Badanie ankietowe przeprowadzono na grupie prawie 80 deweloperów i testerów oprogramowania pracujących dla ALAN Systems.