Przyszłość telewizji oczami Samsunga

Samsung przedstawił swoją strategię zwiększenia atrakcyjności telewizji za sprawą Internetu rzeczy przy jednoczesnym utrzymaniu swojej mocnej pozycji w kluczowych obszarach, takich jak jakość obrazu. Jest to szczególnie ważne u progu epoki telewizji w rozdzielczości 4K UHD czy nawet 8K. Firma zaprezentowała koncepcję telewizorów wykorzystujących technologię Internetu rzeczy w formie historii opowiedzianych za pomocą sześciu prezentacji. W ten sposób pokazano, jak mógłby wyglądać dzień użytkownika tej nowej technologii od wczesnych godzin porannych aż do nocy.
Przyszłość telewizji oczami Samsunga

Internet rzeczy – nowa era telewizji

Czego więc można oczekiwać od telewizora przyszłości? Po pierwsze, jego użytkownik tuż po przebudzeniu zobaczy na ekranie poranne wiadomości, prognozę pogody oraz informacje o ruchu drogowym, a także swój plan dnia. Dzięki telewizorowi z technologią Internetu rzeczy będzie mógł podnosić rolety lub włączać oczyszczacz powietrza i klimatyzację za pomocą poleceń głosowych, dopasowując optymalne parametry powietrza.

Kiedy wrócimy z pracy, telewizor i system audio uruchomią się samoczynnie i zaczną odtwarzać ulubioną muzykę. Nawet ustawienia oświetlenia i temperatury będą regulowane automatycznie w celu zapewnienia optymalnych warunków w mieszkaniu.

Firma Samsung proponuje również, by telewizor stał się urządzeniem służącym do komunikacji rodzinnej. Wystarczy, że padnie hasło “Obiad gotowy”, a wszystkie znajdujące się w domu telewizory i urządzenia audio zasygnalizują domownikom, że czas udać się do kuchni.

To jednak nie wszystko. Telewizor będzie również odgrywał rolę domowego centrum dowodzenia, pozwalającego sprawdzać stan wszystkich sąsiednich urządzeń, takich jak elektroniczne nianie, pralki czy nawet dzwonek u drzwi. System będzie mógł również zarządzać powiadomieniami, zgłaszając je według stopnia ważności ustalonego na podstawie zwyczajów użytkowników.

Telewizor przyszłości będzie także odpowiedzialny za dobre samopoczucie domowników, rozpoznając oglądane w danym momencie programy i odpowiednio dostosowując warunki panujące w pomieszczeniu do różnych rodzajów treści. Na przykład podczas odtwarzania filmów telewizor przyciemni światło i włączy filmowy tryb odtwarzania dźwięku, tworząc w pokoju warunki projekcji zbliżone do kinowych.

Wreszcie na koniec dnia, po rozpoznaniu polecenia głosowego “Dobranoc”, system audio wyłączy światła, opuści rolety i przełączy klimatyzację w tryb zapewniający komfortową temperaturę do snu.

To jeden ze scenariuszy pokazujący, w jaki sposób telewizory przyszłości będą wpływały na nasze życie.