Samsung nadal numerem jeden w smartfonach

Samsung zachowuje dominującą pozycję zarówno na światowym rynku smartfonów, jak i ogólnie – telefonów komórkowych. Drugie miejsce zajmuje Apple, trzecie Huawei, ale walka na dalszych pozycjach jest zacięta.

Serwis Counterpoint Research przedstawił dane rynkowe dotyczące dystrybucji telefonów komórkowych oraz wyodrębnionych z nich smartfonów w drugim kwartale tego roku. Warto się z nimi zapoznać, tym bardziej że podane są w przyjaznej, czytelnej formie.

Najpierw ogólnie telefony komórkowe (w tym smartfony). Jak widać, pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Samsung, drugie Apple, a na trzecim umacnia się Huawei. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tej klasyfikacji wysoką, czwartą pozycję zajmują nadal telefony sprzedawane pod marką Nokia. Na dalszych miejscach m.in. ZTE, Xiaomi, Alcatel czy LG.

Europejski rynek telefonów komórkowych wygląda nieco inaczej. Z jednej strony znacznie mocniejszą pozycję zajmuje na nim Samsung (31%!), a z drugiej warto zauważyć, że na trzecim miejscu znajduje się właśnie Nokia (10% udziałów). W tym przypadku Huawei zajmuje dopiero piątą pozycję.

Jeszcze bardziej klarowna wydaje się sytuacja na światowym rynku smartfonów: znów pierwsze miejsce Samsung (mocne 21%), za nim Apple i bezpiecznie oddalone od konkurentów Huawei. Czwarte miejsce zajmują jednak młode chińskie tygrysy: Xiaomi i ZTE, wyprzedzające nawet LG czy Alcatela.

Sytuacja na europejskim rynku smartfonów kształtuje się podobnie do rynku światowego (w przeciwieństwie chociażby do rynku północnoamerykańskiego). Pierwszy Samsung, potem Apple i Huawei, a potem Alcatel i zaskakująco mocne ZTE.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.