Windows 7 wciąż liderem

W Polsce internauci najczęściej łączą się z siecią za pomocą systemu operacyjnego Windows 7. Na drugim miejscu znajdują się urządzenia wyposażone w Androida, a na trzecim – Windowsa 8.1.

Microsoft niedawno wprowadził na rynek oficjalną wersję najnowszego oprogramowania systemowego – Windows 10. Z tej okazji Gemius postanowił przyjrzeć się najpopularniejszym systemom operacyjnym w dwunastu wybranych krajach: w Polsce, w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Estonii, na Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Słowenii i Chorwacji. Analizowane dane pochodzą z czerwca 2015 roku i dotyczą odsłon stron krajowych, które wykonano z terytorium badanego kraju.

Okazuje się, że w Polsce prym wiedzie Windows 7. Za jego pomocą użytkownicy sieci wykonują 41 proc. odsłon krajowych stron WWW. W trójce najpopularniejszych systemów operacyjnych w naszym kraju znajduje się także Android (19 proc.) i Windows 8.1 (14 proc.).

Jednak nie tylko w Polsce pierwsze miejsce należy do Windowsa 7. Na każdym z analizowanych rynków następca Windowsa Visty cieszy się największym powodzeniem wśród internautów surfujących po krajowych stronach WWW. Dotyczy to szczególnie Białorusi i Ukrainy, gdzie ponad połowa odsłon lokalnych stron internetowych jest wykonywana na urządzeniach wyposażonych w Windows 7 (odpowiednio 56 i 63 proc.).

Dane pokazują też dużą popularność Androida, który znajduje się na podium w większości analizowanych krajów. Brakuje go jedynie w top 3 w Rosji i na Ukrainie. Z kolei najwięcej odsłon krajowych stron WWW za jego pomocą wykonują internauci w Chorwacji (34 proc.), na Litwie (23 proc.) i Słowacji (23 proc.).

W czołówce systemów operacyjnych pojawia się także Windows 8.1 (w 9 analizowanych krajach), Windows XP (w 4 analizowanych krajach) oraz iOS (w Chorwacji).

0
Źródło: Gemius
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.