Nowy standard pamięci RAM: GDDR5X

Coraz więcej informacji wycieka do Sieci.

Jeśli informacje prezentowane na slajdach się potwierdzą, nowy standard pamięci RAM przeznaczonych dla kart graficznych może być niemal dwukrotnie wydajniejszy od pamięci GDDR5. Będzie to głównie zasługa zasługa podwojenia ilości dostępnych jednorazowo danych do 64 bitów w porównaniu do 32 bitów w zwykłych pamięciach GDDR5. W rezultacie w nowym trybie pracy Ultra-High Speed mogą one osiągać transfery na poziomie 10-12 Gb/s, a w dalszej przyszłości nawet 14–16 Gb/s. Równocześnie nowy typ pamięci dalej oferować będzie tryby pracy charakterystyczne dla pamięci GDDR5 – Low Speed (transfer 0,2–1,5 Gb/s) oraz High Speed (1,5–6 Gb/s).

Jak sama nazwa wskazuje, GDDR5X będzie rozwinięciem obecnie stosowanego standardu pamięci GDDR5, z wykorzystaniem takiego samego złącza komunikacyjnego. Pozwoli to producentom kart graficznych na łatwe zastosowanie nowego standardu bez konieczności mocnego przebudowywania linii produkcyjnych. Zaletą nowych pamięci ma być przy tym niższy woltaż VDD i VDDQ (1,35 V), co pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.

Niepotwierdzone na razie informacje mówią o tym, że pamięci typu GDDR5X mogą być stosowane w części nowych układów graficznych firmy NVIDIA o nazwie Pascal, które mają zostać zaprezentowane w przyszłym roku.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News